Logo MZM MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

Rekonstrukce na tvrzišti v Kralicích nad Oslavou

      V roce 2004 uplynulo již 425 let od data vydání prvního svazku světoznámé šestidílné Bible české (nazývané též Bible kralická) vytištěného v roce 1579. Tisk Bible vzešel z lisu tajné bratrské tiskárny, která se do zdí kralického zámečku přestěhovala pod ochranu náměšťských Žerotínů v roce 1578 z nedalekých Ivančic.
      V zimním období let 2003-2004 byla ukončena řada prací směřujících k zlepšení prezentace kulturního dědictví uchovávaného a prezentovaného v expozicích a depozitářích Památníku. V roce 2004 bylo návštěvníkům Památníku znovu zpřístupněno sklepení tvrziště, které se nachází v jeho těsné blízkosti. Sklepní prostor zasahující do původního zámeckého příkopu, kde došlo během archeologických vykopávek v letech 1956 - 1972 pracovnicí Moravského muzea v Brně PhDr. Vlastou Fialovou, CSc. nalezeno unikátní množství více než 4.000 původních tiskařských literek a dalšího typografického materiálu, slouží dnes jako lapidárium zbytků zdejšího renesančního zámečku z 16. století odkrytých během výzkumu (pravděpodobnou podobu zámečku pak mohou návštěvníci shlédnout v expozici Dílo bratrských tiskařů) a pohřební cínové schránky posledního držitele kralické tvrze Jindřicha Kralického z Kralic. Narušená statika zdiva stropní klenby ve vstupní chodbě sklepení její uchování v prohlídkové trase v předchozích letech zcela vylučovala. Dlouhodobá úsporná opatření v resortu kultury pak správci této lokality - Moravskému zemskému muzeu v Brně - dlouho neumožňovala řešení celého problému.

    

      Teprve díky podpoře Nadace Duhová energie mohli pracovníci historického oddělení Moravského zemského muzea ve spolupráci s Národním Památkovým ústavem, Městským úřadem v Náměšti nad Oslavou a především Obecním úřadem v Kralicích nad Oslavou odstartovat práce na řešení celé situace.
      Nyní tedy opět můžou návštěvníci Kralic nad Oslavou zažít svébytnou atmosféru tohoto místa a krátce vnímat imaginaci prostoru, ve kterém lze bez nadsázky cítit šlépěje světové historie.


Mgr. Jiří Mitáček, správce Památníku Bible kralické





Poslední změna: