Logo MZM MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

EXKURZE

21. července 2007 - Procházka Mendelovým Brnem

Po stopách Mendela v Brně se 21. července 2007 vydali účastníci exkurze pořádané Mendelianem MZM ke 185. výročí narození J. G. Mendela. Dopolední procházka byla zahájena v Dietrichsteinském paláci (Zelný trh, Brno) a trasa vedla středem města přes místa spojená s působením J. G. Mendela. K dispozici byly tištěné informační materiály s fotodokumentací, odborný výklad během exkurze poskytla PhDr. Anna Matalová.

V budově Dietrichsteinského paláce se účastníci exkurze seznámili s významnými představiteli Hospodářské společnosti, kterým jsou věnovány pamětní desky ve vstupní hale. Na půdě Hospodářské společnosti se Mendel seznamoval s pokusy šlechtitelů v oblasti získání barevných odrůd okrasných rostlin. Mendel se zapojil do zemědělské, lesnické, ovocnické, vinařské, meteorologické, přírodovědné, včelařské a statistické sekce Hospodářské společnosti. Další zastávka na procházce Mendelovým Brnem byla v Biskupském dvoře, na půdě bývalého Františkova muzea, kam Mendel docházel jako člen a funkcionář c.k. Moravskoslezské hospodářské společnosti. Poté exkurze zamířila na Jánskou ulici k budově vyšší státní reálky v Brně, kde Mendel vyučoval. Sídlo zde měl také Přírodozkumný spolek, ve kterém Mendel přednášel o svých experimentech. Pamětní deska u vchodu do budovy připomíná, že tady Mendel v roce 1865 zveřejnil svůj objev. Dalším krokem po Mendelových stopách v Brně byla dnešní Česká národní banka na Rooseveltově ulici. Na její budově je umístěna pamětní deska, která připomíná, že Mendel byl také místoředitelem a poté vrchním ředitelem Moravské hypotéční banky. Tato banka původně sídlila na bývalém Velkém náměstí (dnešní náměstí Svobody) v Kounicově paláci, který již neexistuje. Odtud se banka přestěhovala do budovy Zemského sněmu (dnešní Ústavní soud). Po připomenutí Mendela jako bankéře se účastníci exkurze vydali k původnímu augustiniánskému klášteru s kostelem sv. Tomáše na Moravském náměstí, kde byli seznámeni s Mendelovým klášterním působením. Do noviciátu přijímal Mendela opat C. F. Napp, jehož ekonomické rozhodování zlepšilo tíživou hospodářskou situaci kláštera, který v důsledku jozefínských reforem musel opustit luxusní rezidenci u sv. Tomáše a přestěhovat se do značně nevyhovujících podmínek kláštera cisterciaček na Staré Brno. V zelinářské zahradě tohoto kláštera pak Mendel prováděl svoje hybridizační pokusy, meteorologická a hydrologická pozorování. Další etapa exkurze vedla k již zmíněné budově bývalého Zemského domu na dnešní Joštově ulici a k budově bývalého technického učiliště na Komenského náměstí, která dnes patří Masarykově univerzitě. V této budově Mendel často předsedal přednáškám Přírodozkumného spolku. Poté se účastníci exkurze vydali na Dominikánské náměstí, kde byli seznámeni s Mendelovým osvětovým působením a pravidelnou účastí na společenských akcích v budově dnešní Nové radnice. Před kostelem sv. Michala bylo připomenuto Mendelovo vysvěcení na kněze.

Pro individuální odpolední seznámení s Mendelovým Brnem dostali účastníci exkurze informace o možnostech návštěvy odlehlejších míst, především augustiniánského kláštera na Starém Brně, kde Mendel působil také jako kněz a experimentátor, nemocnice u sv. Anny na Pekařské ulici, která patřila do duchovní správy kláštera a kde Mendel zaopatřoval nemocné a v neposlední řadě Ústředního hřbitova v Brně, kde je Mendel pohřben v hrobce augustiniánů.

Eva Matalová, organizátor exkurze (Informační listy GSGM, zveřejněno v prosinci 2007, str. 11 - 12 (ISSN 1210-6267))

Dr. Matalová - Mendelovo Brno, ke stažení (PDF 20MB)
Dr. Matalová - Mendel-Brno-Evropa, ke stažení (PDF 1.3MB)

Poslední změna:

NAVRCHOLU.cz

Valid HTML 4.01 Transitional