Napsali o výstavě

Autor: Luboš Mareček, Mladá fronta DNES - jižní Morava, 23. 3. 2007
Čím se dá vždycky pochlubit? Designem 60. let

     Brno - Na chvíli vstoupit do atmosféry a životního stylu šedesátých let lze ode dneška v brněnském Etnografickém muzeu. Pamětníkům nabídnou nostalgii do detailů zařízené obývací pokoje a známé předměty denní potřeby. Mladí zase uvidí dnes tolik obdivovaný a neustále napodobovaný retro styl.
     „Je to divácky velmi atraktivní kolekce,“ uvedl Ivo Křen, autor výstavy o módě a designu mezi lety 1956–1968. Soubor více než tří set exponátů byl v pardubickém muzeu, kde výstava vznikla, návštěvnickou událostí desetiletí.
     Nová výstava Moravského zemského muzea nabízí oděvy a módní doplňky, domácí potřeby, porcelán, ale i slavný motocykl „čezeta“. „Kdyby se některé věci dostaly na trh nyní, mohly by působit jako žhavá novinka, nikoliv jako retro. Svědčí to o jejich nadčasovosti,“ zdůraznil Křen. Sám muzeolog má ve své pardubické kanceláři rozhlasový přijímač T58 s pověstnými dvěma knoflíky, který je také součástí výstavy. Na středních vlnách dodnes naladí stanice Praha a Svobodná Evropa. „Kdyby se nadále vyrábělo s moderní elektronikou, koupím si přístroj zase,“ dodává Křen.
     Všechny exponáty včetně elektrických spotřebičů jsou stále funkční. „Touto ýstavou slízáváme smetanu let šedesátých. Ukazujeme skutečné špičky oborů, ne všechny výrobky měly takové parametry,“ sdělil Křen. Třeba dobová ženská móda tehdy měla podle další autorky Ilony Klemšové jisté zpoždění za světem. „Vystavujeme lepší průměr toho, co se nosilo,“ říká pardubická muzejnice.
     Výstava v Etnografickém ústavu potrvá do 19. května. Poté se na nostalgický výlet do doby před půl stoletím mohou těšit lidé v Hradci Králové.

Zpět na hlavní stránku