Napsali o výstavě

Autor: Václav Trachta, ZPRAVODAJSKÝ SERVER HOSPODÁŘSKÝCH NOVIN, 21. června 2007
Se žlutým špendlíkem na klopě - Výstavy o životě a díle legendárního Jaroslava Foglara

Přírodu člověk neošálí, čas dlouhých večerních soumraků, přející výpravám do neprobádaných křivolakých uliček, je po roce opět tu. Hlavní třídou přejede tramvaj a její poslední vůz, něco jako opona na rozpálené ulici, otevře výhled na Stínadla. Trefíte tam ještě? A dokázali byste tam na výpravu poslat své děti? reklama

Pro začátek postačí, když si do klopy zapíchnete špendlík se žlutou hlavičkou, abyste byli co nejméně nápadní, splynuli s davem a vydáte se na stínadelskou výpravu, na které si oživíte paměť. Záleží jen na vás, zda si vyberete Prahu nebo Brno, tramvaj oddělující tu tajuplnou čtvrť od okolního světa jezdí v obou městech. Brněnská Stínadla najdete na výstavě v Dietrichsteinském paláci nazvané "Kde bílá oblaka plují..." a vstoupíte do nich doslova. Cesta expozicí totiž vyvolává iluzi skutečného průchodu územím Vontů. Uvidíte tu třeba osm originálních příběhů Rychlých šípů, které nakreslil Jan Fischer. Další raritou jsou původní kroniky skautského oddílu, který vedl Jaroslav Foglar, přezdívaný Jestřáb. To je ta radostnější část výstavy. Jak bylo na Foglara nahlíženo v dobách komunistického režimu, dokládají ukázky z tehdejších novin.

Morseovka výhodou
Při přecházení mezi exponáty si zkuste jen tak položit ruku na kapsu bundy. Pár zápalek a škrtátko? Několik drobných mincí, zavírací špendlík, jehla, smotaná nit, špaček dřevěné tužky, špalíček svíčky? Poštovní známka, žiletka? Vše v malém plechovém pouzdře, třeba krabičce od pastilek, která je proti otevření zajištěna přetaženou gumou? To byste v kapse rozhodně měli mít, když míříte do Stínadel. Legendární krabička poslední záchrany byla povinnou výbavou každého správného dobrodruha. Stejně tak švihadlo ovázané kolem pasu. Pokud se jich navázalo několik za sebou, bylo možné s jejich pomocí přelézat zdi mezi dvorky domů ve Stínadlech. A víte, jakým uzlem nejlépe švihadla spojit? To si můžete na výstavě zopakovat na konci expozice, v herně nazvané U třinácti bobříků. //..-/--/../-/.// //--/---/.-./..././---/...-/-.-/..-/..--..// Pokud ano, užijete si tu s ní dostatek zábavy. Pokud ne, můžete si chybějící znalosti doplnit. Třeba se vám taková věc bude hodit. Další tajemství reprezentují vystavení ježci v kleci, hlavolam, jehož držitel vládl Stínadlům, a který v sobě ukrýval plán na slavné létací kolo Jana Tleskače. I to je to za sklem vitríny vystavené. Kdo se chce vzdělávat, může. Vysvětlujících popisek je na výstavě přehršel a Jaroslav Foglar, který se narodil před sto lety, 6. července 1907, si tak pečlivě zpracované připomenutí zaslouží.

Místo k moři pod stan
Co dál po brněnské výstavě? V neděli je zavřená, a tak tu je možnost volby. Buď se vydat na výpravu za město, jak tomu bývalo ve Foglarových dobách, nebo se přesunout do Prahy na výstavu "Od Bobří řeky do Stínadel". Podobně jako v Brně tu uvidíte Foglarovy knihy, kreslené Rychlé šípy, ale také tábornický totem a jeden z originálních českých vynálezů - stan na podsadě. Mezi skauty bývalo obvyklé, že spojili dva dílce vojenské celty a pod vzniklým jehlanem nocovali. Jenže na podmáčené louce, třeba v místech slavné Sluneční zátoky u Sázavy, nemohla být o komfortu ani řeč. Stačilo však vyprosit na pile krajinkové ořezy, vyrobit z nich podsadu a pak místo na zemi spát na improvizovaném vyvýšeném lůžku. A navíc v takovém stanu bylo možné se postavit a tábornické věci mít uložené v dřevěné bedně. Co tedy letos nepořizovat letní dovolenou jako last minute, ale inspirovat se na výstavách věnovaných Jaroslavu Foglarovi a vyrazit do Stínadel nebo pod stan? Ostatně, i takový Petr Kellner dává tábornické dovolené přednost.

Informace

Rychlé šípy v Praze Od Bobří řeky do Stínadel Muzeum hlavního města Prahy, hlavní budova na Florenci, Na Poříčí 52, Praha 8, tel.: 224 223 696. Otevřeno je každý den s výjimkou pondělí od 9 do 18 hodin. Vstupenka pro dospělé stojí 80 korun, děti platí 30 korun, rodinné vstupné se prodává za 160 korun. Půjdete-li na výstavu první čtvrtek v měsíci, zaplatíte pouze jednu korunu a výstava je navíc otevřená až do 20 hodin. Potrvá do 2. září. www.muzeumprahy.cz

Rychlé šípy v Brně Kde oblaka bílá plují... Moravské zemské muzeum, Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno, telefon: 542 321 205. Vstupné na výstavu stojí 30 korun, dětský lístek je za 20 korun a rodinná vstupenka za 75 korun. Otevřeno je od úterý do soboty od 9 do 17 hodin. Výstava je přístupná do 6. října. www.mzm.cz/mzm

Autor: Jana Záhorková, Mladá fronta DNES, 26. května 2007
Brněnská pocta Jaroslavu Foglarovi

VÝSTAVA - Kde oblaka bílá plují…
Dietrichsteinský palác Moravského zemského muzea, Zelný trh 8, Brno, kurátor výstavy Jan Břečka.
Výstava trvá do 6. října, plné vstupné 30 korun, snížené 20 korun, rodinné 75 korun, www.mzm.cz

     Pryč s dovezenými zachránci světa, kteří v přiléhavých kombinézách a mnohdy i bez nich vítají lepší zítřky. Ať žije Mirek Dušín a Červenáček. S tvářemi, v nichž jako by byly vepsány tyto věty, se setkají návštěvníci výstavy Kde oblaka bílá plují… Organizátoři z Moravského zemského muzea a Spolku přátel Jaroslava Foglara ji věnovali spisovateli k jeho nedožitým stým narozeninám.
     Život Jaroslava Foglara alias Jestřába mapuje v první části výběr dokumentů a předmětů zapůjčených z pražského Památníku národního písemnictví, kde je uložena spisovatelova pozůstalost. Vedle Foglarova křestního listu je možné nahlédnout do jeho soukromých zápisků z cest či vojenské knížky a pasu. Vše v prostředí uměle vytvořených (překvapivě bledě modrých) Stínadel.
     V množství publikací, dvacítky ježků v kleci vyrobených z kovu i papíru, DVD a audionahrávek se neztratí první vydání komiksu Černí jezdci řádí... ze zadní stránky Mladého hlasatele, kterým 17. prosince 1938 odstartovala slavná éra Rychlých šípů. Obrázek byl na svou dobu příliš kontroverzní a musel být překreslen. V nové verzi Černé jezdce nemaskují gangsterské šátky, Jarka Metelka není svázaný a pověšený, ale pouze stojí u zdi a Mirek Dušín nevolá na pomoc policii, nýbrž strážníka...
     Druhá část přináší umělecká díla ovlivněná foglarovskou tematikou. Mezi komiksy a vtípky vévodí tajemná plátna brněnského malíře Pavla Čecha. Z precizních detailů na oleji Veliké a děsivé (2007) naskakuje příjemná husí kůže. V Koutku zamítnutých prací autoři výstavy parafrázují spojitost pětice hochů s moderním uměním. Červenáčkovu čepici vidí i v Kompozici v žluté, červené a modré (1944) od Pieta Mondriana i u Salvadora Dalího a jeho Snu o ševci, třináct vteřin před probuzením (1947). Už mimo zmíněný koutek je možné zhlédnout krátké dokumenty o Foglarově díle a zároveň si prohlédnout legendární Tleskačovo létající kolo – ovšem pouze za sklem.
     Zejména mladší návštěvníci výstavy mají jedinečnou příležitost vyřádit se v herně U 13 bobříků, již jako třetí blok výstavy připravilo Dětské muzeum. Projít trasu od vázání uzlů přes poznávačku rostlin, turistické značky až k morseovce ve světě, kde si mnozí zvykli na pohodlně „vygooglované“ informace, právě snadné. A nemusí to být zrovna školáci – však si zkuste spatra vysypat obsah „kápézetky“… (Zkratka KPZ, resp. Krabička poslední záchrany, pozn. aut.)
     Přesto se dá výstavě něco vytknout. Cílová skupina, kterou chtěli organizátoři oslovit, se patrně nezáměrně tříští mezi mladé zvědavce a seniory, kteří u vitrín vzpomínají na „skautskou prohibici“ 50. let. Přesto se obě skupiny překvapivě shodnou v jednom: příliš mnoho textu je nudí. Mladí u prosklených knihoven nevydrží déle než tři minuty a starším fajnšmekrům s brýlemi se drobné písmo leskne v odrazech zářivek osvětlujících Stínadla.
     VÝSTAVA – RECENZE - Jana Záhorková redaktorka MF DNES dojem 80%

Autor: (jaz), Mladá fronta DNES - jižní Morava, 4. května 2007
Popřát přišel i živý Červenáček
   Brno - Jaroslav Foglar, literární otec Červenáčka (na snímku ho ztvárnil Lukáš Wisz) z Rychlých šípů, by letos oslavil sté narozeniny. Jedním z dárků k jeho nedožitému jubileu by mohla být výstava Kde oblaka plují..., která je do 6. října otevřená v brněnském Dietrichsteinském paláci.
   „První blok představuje osobu spisovatele, druhou část tvoří komiksy a výtvarná díla s foglarovskou tematikou. Třetí část nazvaná Herna u 13 bobříků vyzkouší návštěvníky z dovedností spojených s pobytem v přírodě,“ uvedl autor výstavy Jan Břečka.

Autor: Jan Šmikmátor, Rovnost - brněnský deník, 4. května 2007
Moravské zemské muzeum oživilo Foglara
   BRNO - Ve třetím patře Dietrichsteinského paláce čeká na návštěvníky Tleskačovo kolo, Rychlé šípy i třináct bobříků. Tleskačovo létající kolo, ulička ve Stínadlech, obří ježek v kleci nebo rukopis první otištěné povídky. To je jen několik zajímavých exponátů z výstavy věnované spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Letos v červenci uplyne sto let od jeho narození. K tomuto jubileu včera Moravské zemské muzeum zahájilo výstavu, která nese poetický název Kde oblaka bílá plují.
   „Výstavu jsme připravovali několik let a byli jsme proto mile překvapeni, že sté výročí Foglarova narození připadá právě na letošní rok. Navíc ministerstvo kultury vypsalo Foglarovo výročí za jedno z pozoruhodných témat, a pokud vím, je naše výstava největším příspěvkem ke spisovatelovu jubileu,“ pochlubil se úspěchem ředitel Moravského zemského muzea Petr Šuleř.
   Podle autora výstavy Jana Břečky z historického oddělení muzea je výstava rozdělená na tři části. „První část je životopisná a ukazuje Foglarovy deníky, kroniky. V archivu Památníku národního písemnictví v Praze nám řekli, že Foglarova pozůstalost je nejucelenější, jakou tam mají,“ říká Břečka.
   Podle jeho slov by ale výstava neměla „šustit papírem“. Proto se návštěvník může zasmát u několika parafrází na slavný Foglarův komiks o Rychlých šípech, který kreslil Jan Fischer nebo Marko Čermák. Společně s komiksy výstava ukazuje několik obrazů inspirovaných Foglarovými díly, mimo jiné od brněnského malíře Pavla Čecha.
   Třetí a poslední část výstavy – Herna u třinácti bobříků – je určena dětem. „Nachystali jsme pro děti soutěže zručnosti, uzlování, poznávání květin, orientace mapy podle buzoly a další dovednostní věci,“ říká Eva Jelínková z Dětského muzea.
   Ve výstavě je i táborový stan s podsadou, ohniště a několik modelů slavného hlavolamu ježek v kleci.
O tom, že Foglarův odkaz má co říct i dnešním školákům, svědčí příklad čtrnáctiletého Lukáše Wisze, který na včerejší vernisáži věrně ztvárnil postavu Červenáčka. „Foglar je můj velký vzor. V jeho knihách se mluví o cti, upřímnosti a přátelství, a to se mi líbí,“ říká Wisz.
   Na výstavě se podílelo brněnské Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Jeho předseda Miloš Vraspír se Foglarem zabývá už od roku 1957. „Tehdy se mi do rukou dostal první sešit Rychlých šípů,“ líčí Vraspír, který má přezdívku Bobr, své první setkání s dílem Jaroslava Foglara. Výstava v Dietrichsteinském paláci potrvá do 6. října. Již na 19. května, kdy brněnské ulice naplní Brněnská muzejní noc, chystají v muzeu program s oživlými Rychlými šípy.

Autor: Jan Chmelíček, Právo - Jižní Morava, 4. května 2007
Připomínají Foglarovo jubileum
   Kde oblaka bílá plují... - tak se jmenuje ve čtvrtek otevřená výstava Moravského zemského muzea v Brně a Sdružení přátel Jaroslava Foglara, věnovaná letošnímu stému výročí narození Jaroslava Foglara (1907-1999).
   Jde o zřejmě nejrozsáhlejší akci k jubileu autora literárních příběhů hochů od Bobří řeky či klubu Rychlých šípů. Autoři výstavy hojně využili archívní materiál zapůjčený z Památníku národního písemnictví, který spravuje Foglarovu pozůstalost. Odtud jsou například originály osmi dílů kresleného seriálu Rychlé Šípy či kroniky Foglarova skautského oddílu, ukázky rukopisů jeho děl i jeho deníky.
   Množstvím originálních připomínek Foglarova tvůrčího elánu i jeho neúnavné práce ve skautingu přispělo Sdružení přátel Jaroslava Foglara i mnozí soukromí sběratelé. Díky nim návštěvníci na výstavě najdou všechna vydání foglarovek, originály ilustrací od několika autorů, časopisy Mladý hlasatel a Vpřed i sbírky legendárních ježků v kleci. Nechybí ani Tleskačovo létající kolo.
   Jeden ze sálů věnovali autoři výstavy prezentaci obrazů současných českých výtvarníků, kteří se dali inspirovat foglarovskou tematikou, promítat se budou dokumenty Jestřáb od Bobří řeky a Návraty Rychlých šípů. Pro děti „od osmi do devadesáti let“ je připravena herna U třinácti bobříků, ve které si návštěvníci budou moci při hře ověřit znalosti zásad zálesáckého života. „Foglar je dodnes žádoucím vzorem laskavé výchovy osobním příkladem k čestnosti, pravdomluvnosti, úctě k přírodě. Nakolik je jeho odkaz atraktivní pro děti počítačové éry, to se ukáže v nejbližších dnech právě tady,“ řekl ředitel muzea Petr Šuleř. Výstava potrvá do šestého října.

Autor: Robert Žďárský, Kult 05/07, 3. 5. 2007
Sto let od narození Jaroslava Foglara
     Po patnácti letech se v Brně opět uskuteční velká „foglarovská“ výstava, a to u příležitosti stého výročí narození Jaroslava Foglara, přezdívaného Jestřáb. Výstava Kde oblaka bílá plují... bude umístěna ve třech výstavních síních Dietrichsteinského paláce.
     Velkým lákadlem výstavy jistě budou exponáty zapůjčené Památníkem národního písemnictví v Praze nebo ze soukromých sbírek nadšených foglarovců. Navíc Dětské muzeum připravilo pro mladší návštěvníky program se zálesáckou tematikou v dílně U třinácti bobříků. Děti si budou moci vyzkoušet vyjmout ježka z klece, naučit se základním typům uzlů, prověřit si znalosti a dovednosti z lovu základních třinácti bobříků, nebo zjistit, co by měla obsahovat krabička poslední záchrany – slavná Ká Pé Zetka.
     Výstava potrvá pět měsíců a jejími organizátory jsou Moravské zemské muzeum a Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
     Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907. Od svých dvanácti let se až do konce svého života věnoval skautingu, práci s mládeží a jako autor je podepsán pod dvěma desítkami knih pro mládež. Jeho metody výchovy mládeže jsou dodnes ceněny a pojmy jako Bobřík mlčení nebo odvahy či Bratrstvo kočičí pracky již zlidověly.
     Sdružení přátel Jaroslava Foglara, založené v dubnu roku 1990, představí v rámci výstavy své úspěchy s aktivitami pro mládež. V březnu roku 2007 bylo za tuto činnost oceněno ministerstvem školství titulem „Uznaná nestátní nezisková organizace pro práci s dětmi a mládeží na období let 2007–2010“. Na výstavě budou k nahlédnutí publikace vydané SPJF. A to nejen časopisy Bobří stopou, ale také foglarovky v Braillově písmu pro nevidomé a desítky pohlednic na foglarovské téma. K vidění budou i videokazety Jestřáb od Bobří stopy, Návraty Rychlých šípů a maketa tábora se stany Tee-Pee organizovaného každoročně SPJF na Vysočině a v dalších lokalitách České republiky.

Zpět na hlavní stránku