Autor: Veronika Červinková, Brněnský deník, 31. října 2008
Muzejní výstava odhalí raně středověké Slovensko
Brno - Zlacené plakety, bronzový zvon, úlomky seker i velmožské opasky uvidí návštěvníci nové výstavy Moravského zemského muzea. Včerejší vernisáž tak otevřela unikátní výstavu Bojná, raně středověké mocenské centrum mezi Nitrou a Moravou, nové archeologické objevy. Exponáty pochází ze stejnojmenné vesnice, která se aktuálně řadí mezi nejvýznamnější a nálezově nejbohatší raně středověké hradiště západního Slovenska.
„Hradisko Bojná vydalo své největší poklady teprve až v poslední době. Teprve před dvěma lety se konala první výstava těchto artefaktů v Nitře. K této příležitosti byla vydána také kniha o této vesnici,“ uvedl Luděk Galuška z archeologické ústavu Moravského zemského muzea. Kořeny Bojné přitom ale sahají až do první třetiny devátého století, tedy období formování Velké Moravy. Přináší tak nový pohled na christianizaci této oblasti, řemeslný, hospodářský i vojenský život. Podle Karola Piety zástupce ředitele Ponitranského muzea v Nitře, který nyní vede archeologický výzkum v Bojné, se řadí veškeré tyto nálezy mezi naprosté unikáty. „Nálezy z Bojné totiž dokumentují skutečnosti, které doposud zastupovaly pouze písemné prameny. Potvrzují tato fakta nebo ukazují nové pohledy,“ uvedl Pieta. Tento objev tak hraje velmi významnou roli pro národní dějiny České republiky a Slovenska, odhaluje jejich kořeny a dává důkazy o době, kdy se oba státy prvotně formovaly.
Bojná vydala zatím asi 450 artefaktů. Vesnice, která byla dříve vinohradnických městečkem, se náhle stala středem veškerého zájmu. „V Bojné dnes žijí nálezem všichni její obyvatelé. Všichni se snaží pomáhat a zapojovat do archeologického dění,“ dodal k velké popularitě nálezu vedoucí muzea v Bojné Jiří Janošík. Vždy tomu tak ale nebylo. Zájem o Bojnou vyvstal až v posledních letech a to na základě zvýšeného zájmu „vykradačů“ o tuto oblast. Ti svými detektory narazili v okolí vesnice na několik artefaktů. „Tento fakt bych nazval vědeckou slepotou. Doklady o důležitosti Bojné pochází už od tamního kněze z roku 1906, ale archeologický zájem vzbudili bohužel až nálezy „detektorářů“. Naštěstí se díky aktivitě místních sběratelů podařilo mnoho artefaktů odkoupit a z jejich darů pak vzniklo muzeum v Bojné,“ dodal Pieta.
Návštěvníci expozice, které je umístěna v Paláci šlechtičen uvidí liturgické předměty v podobě pozlacených plaket s raně křesťanskými motivy, které zřejmě pochází z přenosného oltáře nebo několika také křížů. Dále shlédnou stovky železných hřiven, úlomky seker nebo šípů, zemědělských a řemeslných potřeb. Muzeum původně plánovalo představit veřejnosti pouze kopie nalezených předmětů, ty se ale doposud nepodařilo zhotovit, tudíž návštěvníci paláce shlédnou přímo originály. Kolekce artefaktů z Bojné pochází z Archeologického ústavu Bratislava Slovenského národného múzea, Ponitranského múzea v Nitře, Archeologického ústavu SAV v Nitře. Značná část ale pochází také ze soukromých sbírek. Díky nim vzniklo před dvěma lety právě muzeum v Bojné. Expozici Bojná doplňují i ukázky funkčních replik výstroje a výzbroje velkomoravského bojovníka a informační tabule o Bojné a nálezech. Výstava se nachází v přízemí brněnského Paláce šlechtičen v Kobližné ulici a potrvá do šestnáctého února. Výstava je přístupná od úterý do soboty, od deváté hodiny raní do páté hodiny odpolední.
Autor: (mlk), Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno, 31. října 2008
Artefakty poprvé opustily Slovensko
Brno - Unikátní kolekci archeologických předmětů ze slovenského hradiště Bojná z doby vzniku Velké Moravy ode dneška vystavuje Moravské zemské muzeum v Brně. V Paláci šlechtičen tak lze až do poloviny února vidět originály více než čtyř set vzácných předmětů z lokality nedaleko města Topoľčany. Slovenské území opustily vůbec poprvé.