Autor: Markéta Stulírová, Brněnský deník, 12. 12. 2007
Palác šlechtičen vyzdobí slovenští dráteníci
Brno - Před sto padesáti lety byli dráteníci nepostradatelnými řemeslníky, kteří opravovali hliněné hrnce a vyráběli užitkové předměty pro domácnost.
V dnešní době drátenické řemeslo povýšilo do stavu uměleckého. Někteří dráteníci, a to zejména ze Slovenska, kde má toto řemeslo svou kolébku, vyrábějí takové věci z drátu, až se tají dech. Přesvědčit se o tom ode dneška mohou všichni návštěvníci brněnského Paláce šlechtičen, kde pořádá Moravské zemské muzeum ve spolupráci se Slovenským národným múzeom v Martině novou výstavu Svetom, moje, svetom.
„Výstava zachycuje historii slovenského drátenictví od prvních písemných dokladů přes rozkvět koncem devatenáctého století až do postupného zániku. Život dráteníků návštěvníkům přiblíží písemné záznamy, fotografie a originální výrobky, které se vyvíjely podle vkusu a požadavků zákazníků,“ uvedla Daša Ferklová ze Slovenského národného múzea v Martině.
Výstavu doplňují práce Blanky Šperkové z Brna, kterou inspirovala tradice slovenských dráteníků. Neužívá však jejich technologii, ale vyvinula si vlastní techniku pletení bez jehlic či jiných nástrojů. Se svým minimalistickým používáním jednoho očka se dokáže vyjádřit v animovaném filmu, ve slepotiskové a monotypové grafice, ve volné plastice i ve šperku.
„Až do konce roku mohou návštěvníci ve vestibulu Paláce šlechtičen v Kobližné ulici zhlédnout předvádění drátenické práce. Každý den ji předvede Jiří Baroš, člen Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků,“ dodala Ferklová.
Výstava Svetom, moje, svetom potrvá do šestnáctého února roku 2008.
Autor: (mlk), MF DNES jižní Morava, 12. 12. 2007
Dráteník návštěvníkům poradí
Brno - Zašlou slávu drátenického řemesla připomíná ode dneška nová výstava Moravského zemského muzea. Návštěvníci přímo v expozici uvidí práci dráteníka a mohou si ji i sami vyzkoušet. Výstava nazvaná Svetom, moje, svetom... bude otevřená do poloviny února. „Na sto exponátů představuje zejména slovenské dráteníky od poloviny předminulého století až do současnosti,“ uvedla autorka výstavy Daša Ferklová.
Téměř zaniklé řemeslo bude před vstupem do výstavy, která je umístěna v Paláci šlechtičen na Kobližné ulici, předvádět drátenický mistr Jiří Bartoš. Odborníci budou zároveň radit s údržbou drátěných či odrátovaných výrobků a budou je i opravovat. Dráteníci byli koncem 19. století velmi rozšíření, ze Slovenska putovali do světa. Zvláště úspěšní byli v carském Rusku, jejich práci znali také v dnešním Polsku, Maďarsku, Švýcarsku, Belgii, Francii, Bulharsku, ale i v Asii a Americe.
Dnes dráteníci pracují i jako umělečtí šperkaři a řemeslo má jen málo pokračovatelů. Člen Cechu českomoravských uměleckých dráteníků Jiří Bartoš nabídne výrobky, které byly oceněny i na festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Věnuje se jak odrátování keramiky a skla, tak zhotovování výrobků z drátů a zkouší i techniku drátovaného obrazu. Jeho práci lze obdivovat ve vestibulu paláce až do konce roku.
Dráteníky se nechala inspirovat také brněnská výtvarnice Blanka Šperková. Vyvinula vlastní techniku pletení bez jehlic a na výstavě jí patří jedna ze tří místností.