Autor: Kristýna Chmelíková, Mladá fronta DNES - jižní Morava, 1. října 2008
Egypt v brněnském Anthroposu
V muzeu začaly hned dvě výstavy věnující se zemi na Nilu.
Brno - Exkurzi po Egyptě tak, jak jej klasičtí turisté nemají šanci zažít, nabízí ode dneška dvě nové výstavy pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea.
Už pomalu mizející tradiční způsob života a neznámá zákoutí staré Káhiry představí expozice Egypt - proměny. Soubor barevných fotografií pod názvem Egypt - tajemství pouště a pyramid zase zmapuje čtyřicet let působení českého archeologického týmu v zemi faraonů. Výstavy potrvají až do 13. ledna příštího roku.
„Obě výstavy vznikly jako připomínka padesátého výročí založení Českého egyptologického ústavu,“ připomněl Petr Kostrhun z muzea.
Za tajemstvím pouště Jak se za čtyřicet let měnily podoby českých expedic do Egypta, popisuje na čtyřiceti barevných fotografiích první expozice. „Reprezentativní fotografie a velkoplošné zvětšeniny doplněné vysvětlujícími texty přibližují nejnovější objevy na poli egyptské archeologie. Objevy, které za padesát let přinesly mezinárodní uznání české vědě,“ popsal Kostrhun.
Fotografie navíc oživuje promítání němého dokumentárního filmu Československé egyptologické expedice do Núbie z 60. let. Film vznikl pod režijní taktovkou Jana Boňka loni, zajímavé je, že režisér použil nezpracovaných materiálů uložených téměř půl století v archivu Českého egyptologického ústavu.
„Film ukazuje kromě práce a života archeologů také unikátní záběry krajiny Dolní Núbie, která zmizela pod nekonečnou hladinou Asuánské přehrady v šedesátých letech 20. století,“ dodal Kostrhun.
Alespoň na virtuální procházku abúsírské nekropole se pak návštěvníci mohou vydat v počítačové animaci.
Proměněný Egypt Přímořská letoviska a známé historické památky zná už ledajaký turista, málokdo ale viděl Egypt jako zemi ztichlých palmových hájů, pečlivě zavlažovaných polí i nehostinných hor. Na výpravu po osamělých krajinách, ale i po desítkách malých káhirských kaváren, obchodů a dílen pozve návštěvníky muzea výstava druhá, nazvaná Egypt - proměny.
„Rozpínavosti milionových městských aglomerací se však tento tradiční Egypt nemůže ubránit a stále rychleji mizí,“ lituje Kostrhun. Zachytili jej však soubory černobílých fotografií dvou fotografů, kteří se setkali právě na půdě Českého egyptologického ústavu v Praze, Dalea J. Osborna a Kamila Voděry. „Fotografie vzniklé v rozmezí čtyřiceti let zřetelně ukazují proměny země na Nilu,“ doplnil Kostrhun s tím, že obě výstavy doplní série přednášek.
Autor: Markéta Stulírová, Brněnský deník, 1. října 2008
Anthropos odhalí tajemství pouště a pyramid
Brno - Moravské zemské muzeum zve Brňany na dvě výstavy, které připomenou 50 let českých archeologických průzkumů v Egyptě.
Egypt ztichlých palmových hájů a zavlažovaných polí, odkud tradiční způsob života ještě nevymizel. Země pouští a nehostinných hor, kde je voda pokladem a zelené stromy pečlivě střeženým zázrakem. Taková je egyptská krajina a právě takovou se ji pokusí Brňanům přiblížit dvě nové výstavy Moravského zemského muzea v Pavilonu Anthropos.
„Fotografické výstavy nazvané Egypt: proměny a Egypt: tajemství pouště a pyramid mají návštěvníkům připomenout uplynulé padesáté výročí založení Českého egyptologického ústavu. Jsou také součástí řady projektů souvisejících s českou egyptologií, které se konají od listopadu 2007 do konce tohoto roku v České republice i v Egyptě,“ vysvětlil podrobněji pozadí uspořádání výstav vedoucí Pavilonu Anthropos Petr Kostrhun. Animace abúsírské nekropole
První výstava, nazvaná Egypt: tajemství pouště a pyramid, představuje soubor barevných fotografií a mapuje čtyřicet let působení českého archeologického týmu v Egyptě. „Fotografie a velkoplošné zvětšeniny doplněné vysvětlujícími texty přibližují nové objevy egyptské archeologie, které za padesát let přinesly mezinárodní uznání české vědě. Výstavu oživí i promítání němého dokumentu Československé egyptologické expedice do Núbie,“ uvedl Kostrhun. Dodal, že režisérem snímku je Jan Boněk a kameramanem Jaroslav Novotný. Snímek vznikl v roce 2007 z nezpracovaných materiálů uložených téměř padesát let v archivu Českého egyptologického ústavu.
Dokumentární film také kromě práce a života archeologů ukazuje unikátní záběry krajiny Dolní Núbie, jenž zmizela pod hladinou Asuánské přehrady v šedesátých letech dvacátého století. Součástí výstavy Egypt: tajemství pouště a pyramid je počítačová animace abúsírské nekropole, která je hlavním působištěm českých egyptologů.
Druhá výstava Egypt: proměny představuje dva soubory černobílých snímků dvou fotografů, kteří se setkali na půdě Českého egyptologického ústavu v Praze. Jsou jimi Dale J. Osborn a Kamil Voděra. „Ve stínu známých historických památek a za ploty přímořských letovisek Egypta se rozprostírá země, která zůstává běžnému turistovi utajena. Rozpínavosti milionových městských aglomerací se však tento tradiční Egypt nemůže ubránit a stále rychleji mizí,“ dodal Kostrhun. Pouští i klidnou krajinou
Vystavené fotografie, které vznikaly v časovém rozpětí čtyřiceti let, srozumitelně ukazují proměny země na Nilu. „Oba soubory se částečně tematicky překrývají, částečně odrážejí rozdílné záměry a cíle fotografů. Panuje zde chvějivé napětí mezi klidným charakterem snímků Dala J. Osborna a naléhavým přístupem Kamila Voděry, který se usilovně snaží zaznamenat to, co se do jeho další návštěvy Egypta velmi pravděpodobně stane pouhou vzpomínkou na minulost,“ dodal Kostrhun.
Moravské zemské muzeum a Český egyptologický ústav chtějí výstavami poukázat na kulturní bohatství, krásu i současné problémy Egypta, který se pro mnohé z nich stal druhým domovem.
Autor: (tr), Právo - jižní Morava, 2, října 2008
Dvakrát výstavy na téma egyptologie
BRNO – Dvě výstavy motivované 50. výročím založení Českého egyptologického ústavu otevřelo v úterý Moravské zemské muzeum v Pavilónu Anthropos. První expozice nazvaná Egypt – tajemství pouště a pyramid ukazuje na fotografiích 40 let českého archeologického týmu v Egyptě.
Reprezentativní snímky a velkoplošné zvětšeniny doplněné vysvětlujícími texty přibližují nejnovější objevy na poli egyptské archeologie – objevy, které za padesát let přinesly mezinárodní uznání české vědě. Zajímavostí je němý dokumentární film čs. egyptologické expedice do Núbie v letech 1961 až 1965, sestříhaný a zpracovaný teprve vloni.
Kromě práce a života archeologů uvidíte unikátní záběry krajiny Dolní Núbie, která zmizela pod hladinou Asuánské přehrady v šedesátých letech 20. století. Součástí výstavy je také počítačová animace abúsírské nekropole, hlavního působiště českých egyptologů. Na výstavě nazvané Egypt – proměny si vychutnáte černobílé i barevné snímky dvou fotografů – Dalea J. Osborna (1922–2004) a 40letého Kamila Voděry.
Jejich snímky vznikaly v rozpětí 40 let a ukazují proměny země na Nilu. Zavádějí do míst, kam se běžný turista nedostane. Výstavy trvají do 13. ledna, jsou doplněny přednáškovým cyklem.