Napsali o výstavě

Autor: Honza Šmikmátor, Brněnský deník -Rovnost, 21. 3. 2007
Zanesli city na mapu

     Navázat na myšlenku francouzského básníka Rogera Vaillanda, starou osmdesát let, a dovést ji do konce. To se povedlo dvěma mladým francouzským fotografům.
     Výsledkem je výstava Fading – pokus o citovou topografii, která byla včera zahájena v Paláci šlechtičen. „Na začátku byl pokus obnovit projekt Citový plán Prahy, který zamýšlel v českém nakladatelství Aventinum vydat Roger Vailland,“ říká garantka brněnské výstavy Helena Beránková z Etnografického ústavu.
     „Na mapě a fotoaparátem jsme zaznamenávali místa spojená s pobytem Vaillanda a jeho českého přítele Josefa Šímy. Šíma nás zavedl i do Brna,“ uvedla spoluautorka výstavy Anne-­Lise Broyerová. Po Vaillandových stopách putovala společně se svým partnerem Nicolasem Commentem.
     Výsledná expozice podle ní má odrážet dvacátá léta minulého století, kdy celý projekt vznikl. Výstava se koná v rámci festivalu francouzské kultury Bonjour Brno.
     „Expozici dominuje rádio značky Tesla ozdobené tradiční výšivkou ze zástěry z Kyjovska, která moravský folklor proslavila v Evropě,“ dodala Beránková.

Zpět na hlavní stránku