Napsali o výstavě

Autor: Zuzana Kopuletá, ČRo Brno pořad: Dobré ráno, 17. června 2007
Dřevěné modely hub a ovoce v Brně

Poznat houby českých lesů a seznámit se s některými odrůdami ovoce, které se u nás pěstovaly v 1. polovině minulého století a dnes už patří historii - to je příležitost, kterou návštěvníkům nabízí výstava " Houby a ovoce v dřevěných modelech Josefa Rulíška". Expozici je možné vidět v Moravském zemském muzeu v Brně až do 22. září. Sestavena je z části prací, které známý moravský řezbář ve 20. a 30. letech vyřezal pro potřeby muzea, a jak tvrdí vedoucí houbařské poradny Vladimír Antonín, je zcela unikátní.

Na výstavě jsou modely hub a ovoce vyřezávané z lipového dřeva. "Jsou to jediné dřevěné modely hub a ovoce na světě," říká Vladimír Antonín Podle něj je to jednak příklad velice jemné řezbářské práce a navíc jsou tyto modely naprosto věrné svým předlohám. Asi nejsložitější a obdivuhodné jsou přesně vyřezané lupeny hub a věrnost originálu podtrhuje například i slimák. Většina modelů hub vznikla na zakázku na výstavní materiál.

Exponátů je dohromady zhruba 400 v depozitáři. Na samotné výstavě je jenom část z nich a modelů ovoce je kolem 40 kusů. Většinu z exponátů tvoří běžnější houby. Řezbář je totiž vyřezával podle živých předloh. Návštěvníkům by to mělo podle Antonína posloužit nejenom jako potěšení z krásné řezbářské práce , ale i jako zdroj poučení. Co se týká ovoce. Je možné tam vidět například dřevěné jabloně a hrušky či švestka nebo třešeň. Jsou to většinou sorty, které byly pěstovány ve 30. letech minulého století. Mnohé z nich už zmizely. Výstava je tak zároveň dokladem téměř tradičních odrůd, které tady na Moravě byly.

Autor: (jac), Právo - Jižní Morava, 14. června 2007
Houby a ovoce řezbáře Rulíška

Unikátním dřevěným modelům hub a ovoce z dílny řezbáře Josefa Rulíška (1867-1944) je věnována výstava v Mramorových sálech Moravského zemského muzea, která potrvá do 22. září. Rulíšek, řezbář vyučený ve Vídni a působící v Králíkách na Moravě a v Brně, vyřezal ve 20. a 30. letech minulého století ve spolupráci s kustodem botanických sbírek brněnského Zemského muzea téměř 500 dřevěných modelů hub a ovoce z lipového dřeva. Jsou absolutně věrné přírodním předlohám.

Rovnost, 13. června 2007
Řezbář plody zhotovil z lípy

Brno - Houby jako živé a ovoce k nakousnutí vystavuje Moravské zemské muzeum v Brně.
V sálech Biskupského dvora jsou však k vidění dřevěné modely z lipového dřeva, které zhotovil Josef Rulíšek (1867-1944). „Zatímco napodobeniny hub používají houbařské poradny, modely ovoce nebývají vystavovány," řekl kurátor Vladimír Antonín.

Autor: (mlk), Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava, 13. června 2007
Brno: Mramorové sály lákají na dřevěné ovoce a houby

„Jako živé“ vypadají modely hub a ovoce, které si ode dneška, tedy středy 13. června, mohou prohlédnout návštěvníci Mramorových sálů v Biskupském dvoře. Zakousnout se do nich by ale každého asi hodně bolelo. Jsou totiž vyřezané z lipového dřeva. Výstavu Houby a ovoce v dřevěných modelech Josefa Rulíška otevřelo ze svých sbírek Moravské zemské muzeum. Výstava ukazuje sto dvacet druhů hub a čtyřicet exemplářů ovoce. Na výstavě bude od příštího týdne každé úterý od jedné do čtyř hodin odpoledne otevřena houbařská poradna.

Zpět na hlavní stránku