Napsali o výstavě

Autor: ZUZANA GERYKOVÁ, Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava, 8. 11. 2006
Na výstavě hraček se děti dosyta vyřádí

Brno - Nad výstavou hraček, která dnes začíná v Moravském zemském muzeu na Zelném trhu, jistě zjihne srdce nejednoho rodiče či prarodiče. Pravděpodobnost, že ve skleněných vitrínách spatří stejné nádobíčko nebo vláček, se kterými si sami hrávali, je totiž dost vysoká.

Výstava s názvem O hračkách, hrách a hraní představuje hračky od konce devatenáctého století do sedmdesátých let století dvacátého. Určená je zejména těm nejmenším a je připravená tak, aby si na ní pořádně vyhrály. „Chceme, aby se děti pobavily a odcházely plné zážitků. Připravili jsme pro ně několik hracích boxů, podle tematického zaměření jednotlivých sekcí výstavy,“ uvedla autorka expozice Zdena Poláková.

Nechybí hračky pro postižené

Vystavené hračky jsou rozmístěny v přízemí a ve třetím patře budovy Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu. Autoři je roztřídili do tematicky laděných oddělení. Jedním z nich je i soubor hraček pro postižené děti. Sehnat právě tyto exponáty ale nebylo vůbec snadné. „Postižené děti pochopitelně potřebují speciální hračky, ale počátek pátrání po nich byl zoufalý. Dostali jsme se k nim až přes sdružení zrakově postižených Slepýši,“ vysvětlila pracovnice Dětského muzea Eva Jelínková. Mezi exponáty této sekce je například Rubikova kostka s hmatovými body na barevných polích či obrázková kniha s hmatovými body.

„Rodiče postižených dětí i pedagogové zde mohou získat inspiraci a informace. Hračky jsou nejenom k tomu, aby potěšily, ale také pomáhají rozvíjet schopnosti,“ řekla Poláková.

Loutky i Merkur

Ostatní sekce výstavy rozlišuje předměty podle jejich výchovného poslání. Kuchyňky s miniaturním nádobíčkem a nářadí pro malé kutily návštěvníci najdou mezi hrami, které napodobují činnost dospělých. Hračkám, které rozvíjejí cit a fantazii, kraluje plyšový krteček se svými pohádkovými kamarády či množství dřevěných panenek a koníků. Populární stavebnice, jako třeba Merkur a Lego, ale i jiné skládanky, autoři zařadili do oddělení her konstruktivních.

Na výstavě nechybí ani sběrateli velmi ceněné plechové hračky z první poloviny dvacátého století. Na své si přijdou i milovníci vláčků a mašinek i loutkových divadel.

Očekává se nával

Autoři výstavy očekávají, že naláká mnoho návštěvníků. „Je to téma, které je velice populární, rádi se mu věnují i pracovníci muzea,“ řekla Poláková s tím, že s opotřebováním hraček, které budou dětem k dispozici, se počítá.

Výstava potrvá do konce března příštího roku. Přístupná bude vždy od úterý do soboty, a to od devíti do pěti hodin odpoledne. Řadu exponátů zapůjčili soukromí sběratelé, firmy a jiná muzea. Výstavu podpořilo i ministerstvo kultury.

Autor: Jan Trojan, Právo - jižní Morava, 8. 11. 2006
Pojďte si zahrát do muzea

Otevřena výstava historických i nových hraček v Dietrichsteinském paláci

O hračkách, hrách a hraní je výstava otevřená od úterý v Dietrichsteinském paláci v Brně na Zelném trhu. Je umístěna hned v přízemí a také ve 3. poschodí. „Výstavy hraček bývají oblíbené u muzejních pracovníků, protože se předpokládá větší zájem,“ říká autorka a garant scénáře Zdena Poláková z pořádajícího Moravského zemského muzea.

Expozice je samozřejmě pro všechny věkové kategorie včetně nejmenších. Spatříte velkou kolekci hraček od historických z 19. století až po současnou produkci vybraných českých výrobců. Hračky muzejníci rozdělili do osmi tematických celků podle zaměření a didaktického poslání směrem k dítěti. Vystaveny jsou kolekce plyšových, textilních a dřevěných hraček rozvíjející fantazii a cit. Hry napodobivé, imitují činnost dospělých, jako třeba kočárky s panenkami, nábytek, nářadí, dopravní prostředky a mnoho jiného. Patří sem i malé divadlo. Nechybějí plechové i dřevěné mechanické, hračky rozvíjející motoriku a představivost, různé typy stavebnic a skládaček patří mezi konstruktivní hry. Přijít by měli milovníci vláčků. Samostatnou skupinou jsou hračky pro handicapované děti. „Vystavujeme autodráhu vyráběnou v chráněné dílně v Ořechově u Brna handicapovanými pracovníky,“ informovala odborná pracovnice Eva Jelínková. Prostřednictvím sdružení Slepíši se muzeum dostalo na další výrobce, kteří sice nevyrábějí výhradně pro handicapované, ale jsou vůči nim alespoň „přátelští“ čili zhotovují menší série takových hraček. Na výstavě jsou zastoupeni. Návštěvníci ocení hrací boxy s vybranými typy hraček pro vyzkoušení. V přízemních prostorách Dětského muzea najdete expozici nazvanou Pohyb. Dominuje moderní houpačka, unikátem je vyřezávaný houpací kůň z první poloviny 19. století.

„Nejstarší doklady o hračkách pocházejí až ze starověku, zcela jistě však provázejí člověka mnohem déle. Rozvoj novodobé hračky začíná od 18. století,“ doplnila Poláková. Výstava potrvá do 31. března.

Zpět na hlavní stránku