Napsali o výstavě

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava (Brno, 29. 6. 2006), autor: (jaz)
A ta kráva mléko dává
ZKOUŠKA DOJENÍ

      Brněnský Etnografický ústav v Kobližné ulici připravil na léto výstavu přibližující chov dobytka a zpracování mléka A ta kráva mléko dává.
     „Rádi bychom dětem připomněli, jak se dojí kráva, protože jsme zjistili, že to často nevědí. Starší návštěvníci výstavy si naopak mohou zavzpomínat na své zkušenosti z dětství,“ řekla k expozici Jarmila Pechová z Etnografického ústavu Moravského zemského muzea.
     Kromě vyřezávaných forem na máslo, lisů tvarohu a rekonstrukcí chlévů mohou návštěvníci shlédnout dva instruktážní filmy dokumentující techniky dojení a stejně jako na snímku Jiří Macháček si vyzkoušet dojení na speciálním gumovém modelu, v němž je voda. Výstava končí 30. září.

Právo|Jižní Morava - (Brno, 29. 6. 2006), (jac)
A ta kráva mléko dává

     Všemu, co souvisí s chovem hovězího dobytka na venkově v 19. a 20. století, je věnována výstava A ta kráva mléko dává, kterou otevřeli v úterý v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně. Potrvá do 30. září.
     Návštěvníci výstavy, kterou vytvořilo v roce 2002 Muzeum Brněnska a jež mezitím putovala po několika moravských městech, si připomenou způsoby ustájení a krmení dobytka, seznámí se s pomůckami pro ošetřování krav, s dojením, ukládáním mléka ve sklepech a haltýřích, jeho zpracováním v máselnicích.
     Pozornost je věnována také domácí výrobě tvarohu, nechybí vybavení mlékárenského obchodu a další zajímavosti.
     Vystavené dokumenty připomínají vznik průmyslových, družstevních, velkostatkářských i živnostenských mlékáren po roce 1870, jejichž vybavení je zastoupeno předměty z bývalé mlékárny v Bystřici nad Pernštejnem.
     Pozornost autoři věnovali také etapě kolektivizace, chovu dobytka a mlékárenství v socialistickém období státu, veterinární péči, všemu, co souvisí s chovem skotu a jeho využitím.Zpět na hlavní stránku