Napsali o výstavě

Autor: Jan Trojan, Právo - Jižní Morava, 12. dubna 2007
Kudy pluli portugalští mořeplavci
Ojedinělá fotografická výstava začala v Brně pouť po městech České republiky

     Kolekci černobílých snímků nazvanou Po stopách portugalských mořeplavců vystavuje Etnografický ústav Moravského zemského muzea v Brně.
     Autorem je historik a fotograf Michael Teague, indický rodák s britskými kořeny, absolvent univerzity v Oxfordu.
     Jak sdělil ve středu ředitel muzea Petr Šuleř, autor snímků se vydal ve stopách Vaska da Gamy a dalších portugalských mořeplavců 15. až 17. století. Obeplul Afriku, navštívil Indii a Východní Timor, s fotoaparátem objevoval a zaznamenával stopy portugalské přítomnosti od Brazílie po Japonsko. Na cestě dlouhé přes 100 000 mil nafotil kostely, pevnosti, hrady i prostá lidská obydlí.
     V Jižní Americe zachytil detaily na sakrálních stavbách, aby dokumentoval pronikání Portugalci importovaných římskokatolických a iberských prvků. Při prohlídce fotografií ze 30 zemí si uvědomíme harmoničnost v prolínání evropské kultury s ostatními částmi světa.
     Výstavu spolupořádá velvyslanectví Portugalské republiky v Praze. „Portugalští partneři chápou akci jako prestižní, po Brně ji instalují v dalších českých městech včetně Prahy,“ sdělil Šuleř. V Brně zůstane expozice do 26. května.

Zpět na hlavní stránku