Autor: Veronika Zabadalová, Rovnost, 9. června 2009
Do Brna přijela další venuše, opět z Dolních Věstonic
Brno - Výstava Moravského zemského muzea Nejstarší umění střední Evropy se v úterý dopoledne rozrostla o další exponát. Do pavilonu Anthropos, kde se výstava od začátku dubna koná, přivezli antropologové z německého muzea v Mohuči figurku venuše.
Soška venuše, stejně jako její slavnější sestra, která je v Brně k vidění od počátku výstavy, údajně pochází také z Dolních Věstonic.
Původně měla výstavu uměleckých pokladů z dob osídlení Moravy rozšířit proslulá Willendorfská venuše. Tu se ale nakonec muzeu kvůli vysoké pojistce nepodařilo zajistit. Proto se v Brně ocitla tato málo známá soška.
„Tuto ženskou figurku, které pracovně říkáme Dolní Věstonice III, dostalo Mohučské muzeum v roce 1966 od neznámého Pražáka Viktora Dolleschala. Doplní zde přehlídku kultury této moravské oblasti. Zřejmě naposledy se tak setkají tyto originály pohromadě,“ vysvětlil autor výstavy Karel Valoch. Podle jeho slov se totiž nikdy originály pohromadě nevystavovaly.
Výstava končí již třicátého června. O dva dny dříve se Brňané s venušemi rozloučí doprovodným programem i ohňostrojem. „Pro dospělé zde bude možnost vytvořit si vlastní sošku, děti zase budou vyrábět magické amulety. Naplánované jsou také komentované prohlídky a ohňová show,“ prozradila tisková mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.
Autor: ČTK, Týden.cz, 7. dubna 2009
V Brně se otevírá unikátní výstava umění doby kamenné
Brněnský Pavilon Anthropos ve středu vystaví originály nejstaršího umění střední Evropy, jehož nejznámější ukázkou jsou venuše - sošky žen vytvářené lovci doby kamenné. Součástí výstavy bude i Věstonická venuše.
Vůbec poprvé budou společně představeny nejvzácnější nálezy z Česka, Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Výstava, kterou pořádá Moravské zemské muzeum, potrvá do 30. června.
Tvoří ji 200 předmětů - sošek, přívěšků a kostí zdobených rytinami zvířat. Všechno jsou originály, jejichž cena je nevyčíslitelná. Mnohé z nich poprvé opustily země, v nichž byly nalezeny.
Exponáty vznikly v mladší době kamenné, tedy v období 35 tisíc až 10 tisíc let před naším letopočtem. Kromě zvířat byly hlavním námětem pro paleolitické umělce ženy. Kromě Věstonické venuše, která je nejcennějším exponátem Moravského zemského muzea a většinou leží v bezpečném trezoru, budou vystaveny i venuše z Moravan na Slovensku, z Petřkovic na severní Moravě i figurky žen nalezené v jeskyni u Mauernu v jižním Německu.
Od května bude součástí expozice také Willendorfská venuše. V Rakousku, kde byla před sto lety nalezena, je považována za klenot srovnatelný s Věstonickou venuší. Soška z Dolních Věstonic je ale jako nejstarší keramická lidská soška cennější. Willendorfská venuše vůbec poprvé od svého nálezu opustí Rakousko.
Cesta do Brna bude pro ni možná pomyslným návratem domů. Byla sice nalezena v Rakousku, výzkumy vědců ale nasvědčují tomu, že je vyrobena z vápence, který se nachází v oblasti brněnské Stránské skály.
Zdroj: ČTK, Novinky.cz, 7. dubna 2009
Moravské zemské muzeum vystaví Věstonickou venuši
Brněnský Pavilon Anthropos vystaví nejstarší umění střední Evropy, jehož nejznámější ukázkou sou venuše - sošky žen vytvářené lovci doby kamenné. Výstava, na níž bude také slavná Věstonická venuše, bude podle pořadatelů unikátní. Poprvé na ní budou společně představeny nejvzácnější nálezy z Česka, Rakouska, Německa, Polska a Slovenska.
Jsou to předměty, které vytvářejí kulturní základ Evropy, řekl v úterý tvůrce výstavy Karel Valoch. Akce začne ve středu a potrvá do 30. června.
Výstavu pořádá Moravské zemské muzeum v pavilonu Anthropos věnovanému nejstarším dějinám lidstva. Tvoří ji 200 předmětů - sošek, přívěšků a kostí zdobených rytinami zvířat. Všechno jsou originály. Jejich cena je nevyčíslitelná. Mnohé z nich poprvé opustily země, v nichž byly nalezeny. Jednání o zápůjčkách byla složitá. Muzeum dokonce muselo kvůli bezpečnosti exponátů koupit speciální vitríny, v nichž jsou tyto předměty vystaveny.
Venuše z celé střední Evropy
Exponáty vznikly v mladší době kamenné, tedy v období 35 000 až 10 000 let před naším letopočtem. Kromě zvířat byly již tehdy hlavním námětem pro paleolitické umělce ženy. Již jen vystavení Věstonické venuše je pro milovníky historie velkým svátkem. Je nejcennějším exponátem Moravského zemského muzea, který většinou leží v bezpečném trezoru. S venuší z Věstonic jsou nyní vystaveny i venuše z Moravan na Slovensku, z Petřkovic na severní Moravě i figurky žen nalezené v jeskyni u Mauernu v jižním Německu.
Asi nejatraktivnějším exponátem bude Willendorfská venuše. V Rakousku, kde byla před sto lety nalezena, je považována za klenot srovnatelný s Věstonickou venuší. Soška z Dolních Věstonic je ale jako nejstarší keramická lidská soška cennější. Willendorfská venuše bude vystavena v Anthroposu od května. Vůbec poprvé od svého nálezu opustí Rakousko. Cesta do Brna bude pro ni možná pomyslným návratem domů. Byla sice nalezena v Rakousku, výzkumy vědců ale nasvědčují tomu, že je vyrobena z vápence, který se nachází v oblasti brněnské Stránské skály.
Výstavu doplňuje 40 obrazů Zdeňka Buriana, mezi nimiž je i známý olej nazvaný Tvůrce Věstonické venuše, který je snad ve všech učebnicích dějepisu. Tvůrci expozice předpokládají, že výstava bude jednou z nejúspěšnějších akcí Moravského zemského muzea.
Autor: ČTK, ČeskéNoviny.cz, 6. dubna 2009
Moravské zemské muzeum vystaví nejstarší umění střední Evropy
Brno - Brněnský Pavilon Anthropos vystaví nejstarší umění střední Evropy, jehož nejznámější ukázkou jsou venuše - sošky žen vytvářené lovci doby kamenné. Výstava, na níž bude také slavná Věstonická venuše, bude podle pořadatelů unikátní. Poprvé na ní budou společně představeny nejvzácnější nálezy z Česka, Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Jsou to předměty, které vytvářejí kulturní základ Evropy, řekl dnes ČTK tvůrce výstavy Karel Valoch. Akce začne ve středu a potrvá do 30. června.
Výstavu pořádá Moravské zemské muzeum v pavilonu Anthropos věnovanému nejstarším dějinám lidstva. Tvoří ji 200 předmětů - sošek, přívěšků a kostí zdobených rytinami zvířat. Všechno jsou originály. Jejich cena je nevyčíslitelná. Mnohé z nich poprvé opustily země, v nichž byly nalezeny. Jednání o zápůjčkách byla složitá. Muzeum dokonce muselo kvůli bezpečnosti exponátů koupit speciální vitríny, v nichž jsou tyto předměty vystaveny.
Exponáty vznikly v mladší době kamenné, tedy v období 35.000 až 10.000 let před naším letopočtem. Kromě zvířat byly již tehdy hlavním námětem pro paleolitické umělce ženy. Již jen vystavení Věstonické venuše je pro milovníky historie velkým svátkem. Je nejcennějším exponátem Moravského zemského muzea, který většinou leží v bezpečném trezoru. S venuší z Věstonic jsou nyní vystaveny i venuše z Moravan na Slovensku, z Petřkovic na severní Moravě i figurky žen nalezené v jeskyni u Mauernu v jižním Německu.
Asi nejatraktivnějším exponátem bude Willendorfská venuše. V Rakousku, kde byla před sto lety nalezena, je považována za klenot srovnatelný s Věstonickou venuší. Soška z Dolních Věstonic je ale jako nejstarší keramická lidská soška cennější.
Willendorfská venuše bude vystavena v Anthroposu od května. Vůbec poprvé od svého nálezu opustí Rakousko. Cesta do Brna bude pro ni možná pomyslným návratem domů. Byla sice nalezena v Rakousku, výzkumy vědců ale nasvědčují tomu, že je vyrobena z vápence, který se nachází v oblasti brněnské Stránské skály.
Výstavu doplňuje 40 obrazů Zdeňka Buriana, mezi nimiž je i známý olej nazvaný Tvůrce Věstonické venuše, který je snad ve všech učebnicích dějepisu. Tvůrci expozice předpokládají, že výstava bude jednou z nejúspěšnějších akcí Moravského zemského muzea.
Autor: Markéta Stulírová, Brněnský deník, 6. dubna 2009
Unikátní výstava nabídne Věstonickou venuši
Brněnský pavilon Anthropos v Pisárecké ulici od středy veřejnosti představí jedinečnou výstavu Nejstarší umění ve střední Evropě. Poprvé v českých dějinách se na našem území dohromady sejde přes dvě stě originálních rytin, plastik a uměleckých děl z mamutoviny, paroží nebo pálené hlíny. Chybět nebude ani proslulá Věstonická a Wilendorfská venuše nebo soška takzvaného Brněnského mužíka.
"Výstava je členěna chronologicky na tři části: nejstarší zahrnující kulturu aurignacienu z období mezi 35 000 a 30 000 lety, reprezentovanou však pouze exponáty z Německa a Rakouska. Střední fáze představuje předměty z údobí lovců mamutů z období let 27 000 až 22 000, kdy osídlení Moravy představovalo vrchol kulturního vývoje celé Evropy. Památky zachované na zdejších velkých tábořištích jsou zcela jedinečné. Jsou to především keramické sošky žen, k nimž patří i Věstonická Venuše nebo soška muže z Brna," přiblížil náplň výstavy její autor Karel Valoch.
V nejmladší části expozice návštěvníci najdou kulturu magdalénienu lovců sobů, a to z období mezi 14 000 a 10 000 lety. „Její původ je v jihozápadní Evropě, kde jí patří známé jeskynní malby z Lascaux, Altamiry a jiných jeskyní. Na Moravě vzniklo její samostatné centrum, kde vznikly zcela unikátní drobné umělecké předměty, především rytiny zvířat na kostech koní, bizonů i na břidličných oblázcích,“ dodal Valoch.
Výstava Nejstarší umění ve střední Evropě začne 8. dubna a potrvá do 30. června 2009. Otevřena bude vždy od úterý do neděle, od 9.00 do 17.00 hodin, dle zájmu návštěvníků uvažují organizátoři o prodloužení návštěvní doby.
Autor: Luboš Mareček, MF DNES, 6. dubna 2009
Unikáty už jsou v Brně, výstava nejvzácnějších venuší může začít
Výhradně originály nejstaršího umění lidstva začnou v úterý vystavovat v brněnském pavilonu Anthropos. V 15 hodin zde začne unikátní výstava, která zájemcům nabídne mimořádnou podívanou. "Tak velkou kolekci původních pravěkých věcí ještě nikde nevystavili," zdůraznil autor námětu a scénáře Karel Valoch.
Zájemce čekají originály více než dvou set exponátů, z nichž nejstarší vznikly před 35 tisíci let. Divácky nejlákavější bude soubor vzácných venuší z tuzemska, Německa, Polska či Slovenska.
Tolik pravěkých krásek se ještě nikdy nikde najednou nesešlo. Hvězdou i atrakcí tříměsíční výstavy bude pochopitelně Věstonická venuše, její rakouskou kolegyni zvanou Villendorfská přivezou do nedobytných vitrín až v polovině výstavy.
Mimořádná výstava Nejstarší umění střední Evropy potrvá do konce června a tyto skvosty je možné obdivovat od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin.
Autor: Luboš Mareček, MF DNES, 27. 3. 2009
Podívejte se, jak vypadá originál věhlasné Věstonické venuše
Světoznámou Věstonickou venuši v těchto dnech za přísných bezpečnostních opatření přemístili z trezoru Moravského zemského muzea v Brně do pavilonu Anthropos. Pravěká kráska zde bude po tři měsíce hvězdou výstavy. MF DNES získala exkluzivní možnost pohlédnout na nejslavnější tuzemskou památku pravěku.
Za poslední půlstoletí viděli šťastlivci originál jen dvakrát na několik hodin.
Malý podzemní sál brněnského pavilonu Anthropos nese název Trezorový. A těchto několik málo čtverečních metrů se nyní proměňuje ve skutečný a mimořádně hlídaný sejf. Už sedmého dubna se totiž stane nevídanou pokladnicí. Výstava Nejstarší umění střední Evropy ukáže unikátní kolekcí sto dvaceti originálů, které vznikly až před třiceti tisíci lety.
"Ta výstava je skutečně mimořádná a mimořádná jsou i její zabezpečení," uvedl vedoucí pavilonu Anthropos Petr Kostrhun. Největšími hvězdami ojedinělého projektu budou ty nejvzácnější venuše nejen z tuzemska, ale také z Rakouska, Polska, Slovenska i Německa.
Tolik originálních pravěkých krasavic se na jednom místě ještě nikdy nesešlo. A tak bude třeba je nad poměry obdivovat, ale i hlídat. "Půjde o dvojité elektronické zabezpečení napojené na policii, nerozbitná skla, nonstop ostrahu a vlastně zesílený hlídací režim," poznamenal Kostrhun.
Na své slavné kolegyně Věstonická venuše nyní čeká ve speciálním tajném trezoru v Anthroposu. I kdybyste však od něj měli klíče, nic vám to nepomůže. Sejf se speciálním zabezpečením musí jiný člověk na dálku ještě odblokovat.
Krásky z celé střední Evropy
A opravdu bude na co se dívat! "V takové šíři skutečně nebylo toto umění vystaveno," říká hlavní organizátor výstavy Oldřich Neužil. Do Brna na krátkou zápůjčku připutuje chlouba rakouských sousedů - Willendorfská venuše.
Jednu z nejdokonalejších sošek paleolitu a nejhodnotnější exponát Historického muzea ve Vídni Rakušané prostě nepůjčují. "Protistrany chtějí samozřejmě pojistné záruky, vše je ovšem zejména výsledkem dobrých osobních kontaktů," dodává autor výjimečného podniku Karel Valoch.
Vzácná Willendorfská kráska přitom do Brna paradoxně patří. "Vloni došlo k unikátnímu objevu. Vědci zjistili, že tato mimořádná soška je zhotovená z vápence z brněnské Stránské skály," připomněl Kostrhun.
Nejvzácnější slovenský exponát ze starší doby kamenné se zase jmenuje Moravanská venuše. I tu do Brna přivezou. Pomyslnou sestru Věstonické venuše doplní v neprůstřelných vitrinách i mladší lahůdky. Kulturu lovců sobů, tedy období před patnácti tisíci lety, připomenou nálezy z jeskyní v Durynsku."Tyto věci nikdy neopustily hranice Německa,“ dodal Kostrhun.
A polské barvy budou hájit vzácné venuše vyštípané z pazourku, které jako oko v hlavě střeží ve Varšavě. Nikdo z pořadatelů nechce ani spekulovat o pojistných částkách výstavy. "Řeknu vám jen, že třeba Rakousko žádalo nejdřív státní záruku a navrhovalo jako pojistnou hodnotu Willendorfské venuše sedmdesát milionů eur," uvedl Neužil.
Kostrhun naznačuje, že tento neskutečný svoz nejstaršího středoevropského umění je možný také díky grantům a českému předsednictví v EU: "O zapůjčení venuší z Vilčic jsme třeba museli žádat polské ministerstvo kultury."
Magnetem exkluzivní kolekce bude pochopitelně skutečná Věstonická venuše. Podle Neužila ji viděli v tuzemsku jen na několik dní lidé pouze dvakrát za poslední půl století. "Má speciální bezpečnostní režim v trezoru. Speciální ochranu, co se týče teploty a vlhka, nepotřebuje. Je to přece jen keramická soška a stačí jí klasické muzejní podmínky," vysvětluje Neužil.
Loni cestovala do Rakouska, a právě proto nám svůj nevětší pravěký poklad nyní svěří také sousední stát. Odborník na pravěk nechce spekulovat o ceně tuzemské paleolitické krasavice. "Trh s těmito originály neexistuje, ale hlavně je Věstonická venuše předmět nenahraditelný. Proto je její hodnota nevyčíslitelná."