Napsali o výstavě

Autor: Jan Šmikmátor, Rovnost - Brněnský deník, 20. června 2007
Svět arabských žen není jen o burce

BRNO - Arabská žena z oblasti Středomoří nemusí být nutně muslimka a nenosí pouze černou burku.

To je hlavní poselství výstavy Ona: Krása arabské ženy ze Středomoří, kterou včera otevřela vernisáž v Paláci šlechtičen v Kobližné ulici. „Svět arabských žen je barevný a pestrý, přestože je Evropané vnímají hlavně buď jako ‚kuželku‘ zahalenou v černém nebo břišní tanečnici,“ vysvětluje jedna z autorek výstavy Sabina Dvořáková ze Společnosti česko­arabské.

„Blízký Východ a severní Afrika, ve které po dlouhá staletí bok po boku koexistují tři hlavní světová náboženství, je bohatou oblastí se vzájemně se prolínajícími kulturami. Arabskou, perskou, tureckou, arménskou, evropskou, ale také asyrskou či babylonskou,“ naznačuje pestrost regionu Dvořáková. Výstava se skládá z několika částí, představuje exponáty ze Sýrie, Libanonu, Palestiny, Egypta a Maroka. Jsou jimi ženské oděvy, pokrývky hlavy, zkrášlovací prostředky jako depilační vosk či henna.

Poslední část výstavy nazvaly autorky Vnitřní krása a věnovaly ji literatuře arabských žen. Na informačním panelu si návštěvníci mohou přečíst například o jedné z nejvýznamnějších arabských středomořských spisovatelek jménem Nawal El Saadawi. Režim egyptského prezidenta Anvara Sadata ji nejdříve vyhodil z práce ve vládě a potom ji dokonce věznil a propustil až po úspěšném atentátu na Sadata. El Saadawi před třemi lety kandidovala na prezidenta proti současné hlavě státu Husnímu Mubarakovi.

„Cílem výstavy je ukázat rozmanitost Středomoří a reflektovat roli ženy v tamní společnosti,“ říká další autorka Béatrice Maaloufová, která ve Středomoří dlouho žila. Výstava potrvá v prvním patře Paláce šlechtičen do konce srpna a její součástí by měly být i přednášky a workshop. „Uvidíme podle zájmu,“ dodala Dvořáková.

Autor: Jana Záhorková, Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava, 20. června 2007
Krása arabské ženy odhalena

Brno - Ženy zahalené od hlavy k patě do černých šatů a šátků tak, že jim jsou vidět pouze oči. Pro mnohé převládající obraz arabské ženy, pro odborníky mýtus. Mylnou představu se snaží vyvrátit výstava Ona aneb Krása arabské ženy ze Středomoří, která je ode dneška až do 1. září otevřena v brněnském Paláci šlechtičen.

„Výstava je ojedinělá v tom, že představuje velmi úzké propojení náboženství s přesně vymezenou etnickou skupinou,“ uvedla Sabina Dvořáková z pořádající Společnosti česko-arabské.

Expozice přibližuje návštěvníkům život žen z Maroka, Alžíru, Tunisu, Libye, Egypta, Sýrie, Libanonu a Palestiny, který je ovlivněn křesťanstvím, islámem i judaismem. „Největší mýtus, který bychom rádi vyvrátili, je směšování pojmů Arab a muslim,“ uvedla spoluautorka výstavy Béatrice Maaloufová. V první části se návštěvníci Paláce šlechtičen seznámí s ženským odíváním, které patří k výrazným projevům směšujících se tradic.

„Je zajímavé, že volné haleny, které dodnes v arabském světě přetrvaly i díky podnebním podmínkám, se v minulosti nosily i na našem území. U nás se ovšem staly součástí spodního prádla,“ poznamenal ředitel Moravského zemského muzea Petr Šuleř. Nejen ženy se mohou inspirovat různými technikami vázání šátků, které v posledních letech začaly zdobit pestrobarevné výšivky.

„Figuríny, na nichž jsou vystaveny dlouhé šaty, jsou evropské, proto jim z oděvu vykukují nohy. Arabské ženy mají nohy zcela zahalené,“ dodala Maaloufová.

Vystaveny jsou i zkrášlovací předměty - vosk na depilaci, hena, oční stíny. Duševní krásu zastupuje feministická literatura arabských spisovatelek.

„Jednou z příčin je dramaturgický záměr muzea, který chce jednou ročně prezentovat jinou kulturu než tradiční moravský folklor. Zároveň výstava odráží i fakt, že centrum města - převážně směnárny - provozují arabští obchodníci. Tento fakt by mělo Etnografický ústav také reflektovat,“ dodala jeho ředitelka Hana Dvořáková.

Zpět na hlavní stránku