Napsali o výstavě

Autor: Přemysl Oprchal, Rovnost - Brněnský deník, 2. července 2007
Sinice jsou zblízka hezké

      BRNO - Sinice Brňané znají. Každý rok kvůli nim nemohou plavat v přehradě, aniž by z vody vylezli zelení. Pokud ale teď navštíví Dietrichsteinský palác, uvidí sinice velmi zblízka.
     Představuje je tam výstava nazvaná Plankton: fotografie Petra Znachora, který je vedoucím laboratoře ekologie fytoplanktonu na akademii věd. Mikroskopické částice jsou až čtyřsetkrát zvětšené. A přívětivější než ty, které obvykle prezentují hygienici.
     „Povoláním jsem také fotograf. Hodně lidí mi říká, že netušili, že ta zelená vrstva z hladiny rybníka je zblízka tak krásná,“ říká autor. Znachor pojal fotografování fytoplanktonu nejen z vědeckého, ale především z estetického hlediska. S pomocí mikroskopu překvapuje rozmanitostí a rafinovaností tvarů i barev.
     U některých fotografií použil fluorescenční roztok, který umocňuje konečný dojem. Vyfotografované sinice pocházejí převážně z jihočeských vodních nádrží a rybníků, ale některé druhy autor nasbíral i jinde po republice, včetně Brněnské přehrady. Výstavu, která potrvá do třináctého října, doplňuje trojice panelů s názory vědců a ekologických institucí na plánovanou výstavbu dalších přehrad.

Autor: ev, Lidové noviny, 26. června 2007
Plankton pod mikroskopem

BRNO - Detailní pohled na „vodní květ“ na českých rybnících a řekách představuje na svých snímcích Petr Znachor z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Mikrofotografie doplněné zajímavými leteckými snímky vodních ploch si můžete ode dneška prohlédnout v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea v Brně. Výstava nazvaná „Plankton“ vznikla ve spolupráci s Hydrobiologickou laboratoří Moravského zemského muzea a potrvá do 13. října.

Zpět na hlavní stránku