Napsali o výstavě

Autor: JANA ZÁHORKOVÁ, Mladá fronta DNES - jižní Morava, 28. 2. 2007
Bůh Gabana vyřeší za gin i problémy v sexu

Chcete se zbavit problémů v intimním životě a věříte na šamany? Vezměte láhev ginu, cigarety a ořechy kola a vydejte se s tímto nákladem do Anthroposu. Socha boha Gabany se ztopořeným penisem značícím nový život, která zaručuje pohodu právě v této oblasti, přijímá pouze tyto obětní dary. Pro urychlení by nedočkavci mohli přidat ještě lahvičku parfému. Každému se ale přání nemusí vyplnit, upozorňují organizátoři výstavy o šamanech a čarodějích ve zmíněném pisáreckém pavilonu, která zde potrvá do 26. srpna. V Anthroposu jsou k vidění posvátné dýmky, hudební nástroje, oděvy i rituální předměty, s nimiž pracovali šamani ze čtyř kontinentů. Výstava obsahuje téměř tři sta exponátů, které zapůjčilo i Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze. Ve čtyřech oddílech odhalí tajemství pravěkého šamanismu či čarování a komunikaci s duchy na Sibiři, v Severní i Jižní Americe a Africe. „Chtěli bychom přiblížit jev šamanismu, který byl a stále je ve světě pozorován. Význam šamana ve společnosti je totiž naprosto výjimečný,“ uvedla za autory výstavy Kateřina Klápšťová. Příprava na roli šamana trvá léta. Vyvolenému jedinci zaručuje v komunitě vysokou prestiž. „Je nutné pochopit, že šamanem se nemohl stát každý. Schopnosti dobrého šamana přicházejí i pomíjejí,“ připomněla Klápštová. Mistrovským uměním kouzelníka je navození transu. Stav, v němž prochází vzdálenými světy, je také předmětem mnohaletého učení a příprav. „Sama bych se do takového stavu nikdy nepouštěla, kdybych neznala správnou techniku. Bojím se stavu, z něhož i do něhož bych se probudila,“ uvedla spoluautorka výstavy Monika Baďurová. K cestě do neznáma šamani často používali psychotropní látky - kouřili silný tabák, požívali koku nebo pili magický nápoj ayahuasca. Ten se připravuje z liány Banisteria caapi a jeho název tvoří dvě slova z jazyka Inků. Huasca značí liánu a aya v překladu smrt. Národ totiž věřil, že „liána smrti“ slouží jako spojení mezi světem živých a mrtvých. „Dnes drogy dělají spíše paseku, podle starých receptů a dávkování, které souvisí s propracovaným uměním šamanismu, je už nikdo neužívá,“ dodala Klápšťová.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno, 28. února 2007
Anthropos ovládla kouzla

     Tajemné síly tradičních národů Sibiře, Severní a Jižní Ameriky i Afriky ovládly od včerejšího dne Pavilon Anthropos v Brně. Výstava s názvem Šamani a čarodějové nabízí poutavou formou seznámení s jejich magickým světem.
     Expozice představuje množství originálních rituálních předmětů, oděvů a magických šamanských atributů. Nechybí ani kompletní šamanský oděv ze Sibiře i s nezbytným rituálním bubnem, z oblasti Severní Ameriky zaujme vzácná kůže z černého medvěda – baribala, kterou si oblékali indiánští šamani. Z Mexika pocházejí autentické vyplétané obrazy znázorňující vidiny, s nimiž se šamani setkávají v transu. Masky a amulety poodkrývají kouzla afrických šamanů, v rámci expozice je dokonce instalována i svatyně voodoo.
     „Jižní Amerika je pak zastoupena řadou dýmek a jiných nástrojů, nezbytných při zpracování psychotropních látek, jako jsou tabák, koka či nápoj z liány ayahuasca,“ uvedl Petr Kostrhun z muzea. Doplněny jsou i archeologickými nálezy z našeho území. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur v Praze, potrvá do konce srpna.

Zpět na hlavní stránku