Napsali o výstavě

Mladá fronta DNES - jižní Morava, 19. 4. 2006, autor: (mlk)
Muzeum vystavuje svátostky

Moravské zemské muzeum v Brně ode dneška vystavuje nenápadné upomínky z náboženských poutí zvané svátostky. Přes pět desítek drobných náboženských medailonků, které sloužily nejen jako upomínky ale také jako speciální talismany, jsou stylově k vidění v kapli Paláce šlechtičen na Kobližné ulici.

„Svátostky měly chránit majitele před morem a cholerou, ale také ďáblem, živelnými pohromami nebo lapky na cestách," uvedla kurátorka výstavy Dagmar Grossmannová. Svátostky byly vkládány také do hrobu, aby zemřelé ochránily před zlými duchy. Proto jsou jejich nálezy časté na pohřebištích. Velké množství svátostek našli archeologové například při nedávném objevu kostnice pod brněnským Jakubským náměstím.

Věřící si v minulých staletích kupovali svátostky na poutních místech. „Nosili je upevněné na růženci, za kloboukem či na krku,“ dodala Grossmannová. Navíc bývají podobně jako jiné suvenýry spojeny s konkrétním poutním místem. Příkladem jsou svátostky z Velehradu, svatého Hostýna, Svatého Kopečku u Olomouce, Vranova u Brna nebo Křtin. O rozkvět poutních míst, a tím pádem i svátostek pečovaly církevní řády a bratrstva. V 17. a 18. století to byli především jezuité. Po zrušení jezuitského řádu došlo k úpadku svátostek. „Ve druhé polovině 19. století však tradice ožila a mnohde se pamětní medaile razí dodnes,“ řekla kurátorka. Výstava podle ředitele muzea Petra Šuleře pokračuje v trendu zpřístupňování předmětů, které dosud ležely stranou diváckého i badatelského zájmu. „Svátostky jsou totiž na pomezí numismatiky, etnografie či religionistiky,“ doplnil Šuleř.

Výstava nezvyklých talismanů bude otevřena do 2. září. Ve stejných prostorách čeká na návštěvníky poprvé vystavená restaurovaná madona ze Šatova.

Zpět na hlavní stránku