Napsali o výstavě

Jan Šmikmátor, Brněnský deník Rovnost, 16. 5. 2007
Večerníčky lákají do muzea
     BRNO - Jak se rodí večerníčky? Odpověď na tuto otázku nabízí od úterý 15. května výstava se stejnojmenným názvem v Dětském muzeu Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu.
     Výstava návštěvníky seznámí s technikami výroby krátkých animovaných filmů pro děti a ukáže jim mnoho populárních seriálových postaviček. Nešikovnými kutily Patem a Matem počínaje a strašidlem Pučmeloudem ze Včelích medvídků konče.
     „Výstavou jsme se snažili ukázat, kolik krásné práce stojí za přípravou večerníčkových pohádek,“ uvedla spoluautorka výstavy Eva Jelínková. V expozici se tedy návštěvníci dozvědí něco o vývoji kinematografie, technice výroby nebo způsobech animace.
     „Výstava je určená pro celou rodinu,“ charakterizuje cílové publikum výstavy vedoucí Dětského muzea Zdena Poláková.
     Výstava vznikla ve spolupráci s Ateliéry Bonton ve Zlíně. Odtud pochází jak loutka Pučmelouda v životní velikosti, tak postavičky a interiéry z večerníčku Pat a Mat. „Naší výstavě hraje do noty fakt, že Pat a Mat se v současné době vysílá v televizi,“ říká Jelínková.
     Na výstavě si děti i dospělí mohou vyzkoušet, jak večerníčky opravdu vznikají. „Mohou zkusit počítačovou i ruční animaci, máme dokonce i funkční televizní studio, ve kterém nechybí kamera a televizní obrazovky. Děti tak mohou před kamerou hrát pohádku jako na opravdovém televizním natáčení,“ popisuje možnosti výstavy Poláková.

Autor: (mlk), Mladá fronta DNES - jižní Morava, 16. 5. 2007
Večerníčky pro děti i dospělé
     Brno - Novou výstavu Jak se rodí večerníčky zahájili včera v Moravském zemském muzeu v Brně. V expozici situované do přízemních prostor Dětského muzea nechybějí loutky z populárních dětských seriálů jako kutilové Pat a Mat nebo Pučmeloud z Příběhů včelích medvídků, který je v životní velikosti.
     „Hlasité oslavy 40 let vysílání televizního Večerníčku nás přivedly k úvaze, že nejen dětem ukážeme, kolik práce předchází posezení u televize,“ řekla za autory výstavy Eva Jelínková. Návštěvníci se na jednotlivých stanovištích výstavy mohou pustit do tvorby technického scénáře a výroby loutek nebo malovat fáze pohybu na takzvaném prokreslovacím stole. K dispozici jsou snímací klec pro tvorbu ploškového filmu nebo dřevěné loutky.
     Připraven je také jednoduchý program k počítačové animaci. „Při práci s ním si lidé jasně uvědomí, kolik drobných, ale přesných pohybů a kolik obrázků je zapotřebí, aby se postavička dala do pohybu,“ uvedla Jelínková. Expozice pro celou rodinu bude přístupná od úterka do soboty až do 10. listopadu.

Zpět na hlavní stránku