Napsali o výstavě

Honza Šmikmátor, Rovnost, 12. 4. 2006
Třešňák s komunisty nemluví

Písničkář, publicista, antikomunista, ale i malíř. To je Vlastimil Třešňák, který včera zahájil výstavu nejen svých obrazů v Moravském zemském muzeu.

Papež v sukni Marilyn Monroe, velký Louis Armstrong hrající na dudy nebo Beatles namaskovaní ve stylu kapely Kiss. To všechno lze vidět na výstavě obrazů Vlastimila Třešňáka, která měla vernisáž včera v pět hodin odpoledne v prostorách Moravského zemského muzea v Biskupském dvoře. Pro veřejnost se výstava otevírá dnes.
„Jednou až dvakrát do roka si dopřejeme ten luxus vystavit výtvarná díla autorů, kteří nezapadají do výstavních plánů Moravské galerie nebo Domu umění,“ uvedl ředitel Moravského zemského muzea Petr Šuleř. Sám autor si umístění svých obrazů v muzejním prostředí pochvaluje. „Dělal jsem kdysi nočního hlídače v Národním muzeu v Praze a tady je tatáž vůně,“ nechal se slyšet Třešňák, který v Brně vystavoval naposled v roce 2002 v galerii U dobrého pastýře.
Výstavu její autorka Marie Hrdová rozdělila na dvě části. „V zadní místnosti jsou moje obrazy, v přední potom obrazy, které namaloval někdo jiný a já jsem je jen domaloval,“ vysvětlil Třešňák. Na vlastních plátnech autor zpodobnil společenské a kulturní ikony. „Chci je na svých obrazech jaksi zlidštit, shodit z piedestalu,“ komentuje své obrazy autor.
Na zdech první místnosti visí obrazy, které Třešňák koupil na bleších trzích a po svém je vylepšil. Například v cyklu Chybné přistání figuruje v klasických krajinkách postava kosmonauta.
Na včerejší tiskové konferenci se Třešňák projevil i jako antikomunista. „S vámi nechci mít nic společného, nezlobte se,“ odmítl otázku novináře Haló novin.


LUBOŠ MAREČEK, Mladá fronta DNES - jižní Morava, 12. 4. 2006
Třešňák si střílí z osob a idejí

K rodině prezidenta Masaryka domaloval kosmonauta. Obraz pochází ze série Chybné přistání.

Papež Jan Pavel neurčitého pořadí má v jeho podání kleriku vzedmutou jako slavnou plisovanou sukýnku Marylin Monroe. V Brně vystavuje Vlastimil Třešňák.

Brno - Moravské zemské muzeum v Brně včera začalo vystavovat v Mramorových sálech Biskupského dvora obrazy písničkáře a básníka Vlastimila Třešňáka. „Čekáme i rozporuplné divácké reakce,“ sdělil ředitel instituce Petr Šuleř. Třešňákovy obrazy totiž popichují humorem, vtipem a nadsázkou. V Brně dosud známý prozaik, básník, textař, hudební skladatel, zpěvák, malíř a fotograf vystavoval pouze jednou, a to před čtyřmi lety. „Jeho obrazy by se možná do oficiálních galerií ani nedostaly, přitom by bylo škoda je nevystavit,“ poznamenal Šuleř.

Na brněnské výstavě nazvané Pověšené obrazy se Třešňák představuje dvěma druhy svých prací. Ve vstupním sále umístnil výtvory, které vznikly domalováním bezcenných obrazů z bazarů, vetešnictví a zastaváren. Řada kýčovitých tištěných výjevů ze života Krista či Boží rodiny dostává v Třešňákově pojetí jiný rozměr, podobně jako neumělé krajinky. To když třeba Boží syn kráčí s apoštoly lánem obilí a pokuřuje marihuanu. Dotaz na domalovávání nasládlých obrazů z vetešnictví komentuje po svém: „Když si někdo koupí můj obraz, ať si na něj domaluje, co chce.“ „V sedmdesátých letech jsem žil se studentkou malířství. Přinesla domů barvy a mně voněly víc než gothajský salám, na který jsem ani neměl,“ popsal Třešňák začátek své dráhy výtvarníka. Až v exilu, do kterého odešel v roce 1982, začal malovat známé persony a osobnosti v různých ironických až lechtivých pózách. Na brněnské výstavě zájemci uvidí svérázné zpodobení Goetha, papeže Jana Pavla či lupičské dvojice Bonnie a Clyde. „K mým největším favoritům, které jsem maloval už víckrát, patří císař František Josef a herec němého filmu Buster Keaton alias Frigo,“ říká Třešňák. V současné době prý stojí v jeho malířském stojanu plátno, na kterém vzniká portrét herce Humphreye Bogarta. K obrazům přidal Třešňák také jeden svůj objekt. Představuje ho obyčejný kufřík nazvaný Necesér starého rockera. V otevřeném zavazadle lze spatřit termosku na pivo a víno, dva prezervativy, skleničku s marihuanou a tabletami LSD, otvírák na pivní láhve, vývrtku a látkovou figurku růžového prasátka. Třešňákovy rozverné práce budou viset do 17. června.

Zpět na hlavní stránku