V Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea budou mít návštěvníci od poloviny října výjimečnou možnost shlédnout unikátní soubor afrických loutek z kolekce sběratelů manželů Nidzgorskich ze sbírek Národního muzea v polském Štětíně. Sbírka je doplněna o zapůjčené exponáty z Národního muzea - Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Rozsáhlý soubor pochází z celého "Černého kontinentu" - z oblastí od Maroka, přes Saharu až po Jihoafrickou republiku. Sbírka systematicky vznikala 40 let a obsahuje na 2000 kusů předmětů. V Brně je k vidění reprezentativní výběr více jak 150 exponátů. Do Brna loutky dorazili přes muzea v Paříži a Białymstok. Výstava je doplněna velkoformátovými tisky fotografií Milana Šarapatky z Mali.
Loutky - malované, nahé i oblečené, velké i malé, nápaditě konstruované a doplněné různými atributy, v lidských i zvířecích podobách, ze dřeva, hlíny či tykví, plnily v afrických společnostech velmi důležité funkce. Tradiční africké loutkové divadlo není určeno pro zábavu nejmenším, ale je zdrojem poučení pro dospělé. Loutkové představení je vždy velkou událostí, které se účastní obyvatelé celé vesnice. Vedle námětů z historie je zde možno vidět výjevy z mytologie, dokonce i společenskou satiru. Objevený svět afrických loutek je současně svědectvím překvapivé různorodosti rituálů afrického kontinentu. Každá z vystavených loutek v sobě nese kusu "posvátna". Loutky mohou způsobit neštěstí, chorobu i smrt - i díky tomuto nebezpečí děti a ženy mohou být pouze diváky představení, manipulovat s nimi mohou pouze muži. Chrání však také proti zlým silám, mohly léčit, zajistit dobrý porod i rozhodovat v otázkách spravedlnosti. Při představení se tančí za bohaté podpory bubnů, zpěvu, řechtaček, zvonků.... Loutky často zobrazují hrdiny ze světa zemřelých a jejich původ osvětluje i jedna Nigerijská legenda, která vypráví o vzniku divadla právě ve světě mrtvých: jednomu živému člověku se podařilo sestoupit do říše mrtvých a spatřil zde, že nejoblíbenější zábavou těch, kteří odešli, je právě divadlo. Když se vrátil do své vesnice svěřil toto tajemství ostatním lidem, kteří jej začali napodobovat. Za tuto krádež se však musel - jak jinak - do krajiny smrti vrátit....
Výstava je doplněna o haptickou část určenou jak nevidomým divákům, tak široké veřejnosti, která si tak funkci loutek může zkusit "na vlastní kůži".
Scénář k výstavě připravila Dr. Jana Jiroušková z Národního muzea, na odborné spolupráci se podíleli Dr. Jacek Łapott a Ewa Prądzyńska z Národního muzea ve Štětíně. Kurátor výstavy je Petr Kostrhun.
Výstava se koná pod záštitou j. e. Ing. Milana Šarapatky, Ph.D., velvyslance české republiky v Alžírsku a Mali.
Zahájení výstavy proběhne 14. října 2008 v 17.00 v Pavilonu Anthropos, Pisárecká 5, Brno.
Mgr. Petr Kostrhun, vedoucí pavilonu Anthropos