Logo MZM MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

Být čtenářem v městě Brně...

       Býti dnes v Brně čtenářem není špatné: možností je mnoho, knihkupci a nakladatelé nabízejí bohatou produkci. Ale zkusme srovnat: jak by se nám líbilo vybírat si za první Československé republiky? Pro které noviny a časopisy bychom tehdy psali, byvše autory a redaktory? Kdo by nás tiskl jakožto romanopisce a básníky? Které literární sdružení by vyhovovalo našemu zaměření? Kde bychom si vypůjčili knihy nebo přečetli žurnály? Co bychom se o literatuře dozvěděli z vysílání místní rozhlasové stanice? Kde se "lidé od pera" scházeli? Z předešlého je tedy již jasné, že oněch pár teček v titulu znamená: být také autorem, případně redaktorem.
       Je počátek 20. let 20 století, město se nadechuje k nové etapě života a s ulehčením setřásá s ramen obtížné přízvisko "předměstí Vídně". V roce 1919 vzniklo připojením třiadvaceti předměstských obcí tzv. Velké Brno, to se posléze stává hlavním městem nově utvořené Země moravskoslezské. Výstava soudobé kultury přinesla roku 1928 funkcionalistické výstaviště. A mezi lety 1918 - 1938 vycházelo v Brně průměrně kolem padesáti titulů periodik ročně. Město mělo vlastní časopisy pro děti a mládež, humoristické a sportovní listy, několik společenských žurnálů.
       Slovo bude na výstavě prezentováno prostřednictvím textu, obrazu i zvuku: Výstava poskytne představu o chodu redakce a seznámí návštěvníka s výraznými žurnalistickými osobnostmi té doby v našem městě. Další části přiblíží práci na vybudování městské knihovny nebo nás zavedou do pomyslného studia brněnského Radiojournalu, abychom si učinili představu o podílu nového média na prezentaci literatury. Zavítáme mezi členy literárních spolků a ve stylizovaném knihkupectví pak shlédneme ukázky jejich prací. Poznáme šíři nabídky tehdejších periodik v Brně vydávaných: dobové noviny bude možno vypůjčit si k přečtení v kavárně nebo s nimi usednout na lavičku u trafiky. Atmosféru expozice dotvoří dobové reklamy (nakladatelských firem, tiskařů, knihařů), předměty denní potřeby a hudba.
       Procházku městem, jak je viděl milovník psaného a tištěného slova mezi dvěma světovými válkami, připravilo oddělení dějin literatury MZM, scénář vytvořila Mgr. Hana Kraflová, výtvarné řešení je dílem Jaroslavy Mrhačové.

Mgr. Hana Kraflová


Zpět na hlavní stránku