"ZUZANA V LÁZNI" a jiné

Zuzana v lázni

Výstava majolikových plastik - "Zuzana v lázni" a jiné - Vladimíra Groše.

Tento známý moravský autor se narodil 11. dubna 1946 v Uherském Hradišti, kde později absolvoval studium na Střední uměleckoprůmyslové škole. Dnes tvoří v nedalekém Veselí nad Moravou - Milokošti. Jeho díla nalezneme v řadě galerijních sbírek na Moravě a v Čechách (a rovněž ve finském Porvoo). Na svém kontě má od roku 1976 již přes šedesát výstav jak v České republice tak v cizině. Keramické plastice se autor věnuje již od roku 1970. Do roku 1990 vznikly kolekce plastik "Ze života hmyzu", "Motory" anebo "Trp a Slík" aneb "Velké umění pro malou zahrádku". Dále autor zpracoval slavné osobnosti moravské historie i současnosti v cyklu "Velká Morava" a nějž navázal kolekcí "Z Moravy a okolí".

Typickým je pro autora způsob vytváření majolikových plastik. Základní tvary svých děl vytáčí na hrnčířském kruhu a potom je spojuje do nových celků, které upravuje modelací, řezem, deformací. Jeho barevnost vychází z bílé doplněné dalším barevným akcentem, anebo žhavou selenovou červení.

Aktuálně budou vystaveny práce z posledních dvou let autorovy tvorby, výjimku tvoří jenom několik starších plastik, které ovšem budou vystaveny v Brně poprvé. Téma Zuzana v lázni je zde prezentováno v několika variantách tohoto tradičního malířského námětu, a to způsobem netradičním, stejně jako další námět, Snídaně v trávě, tentokrát ne od E. Maneta. Na výstavě bude ke shlédnutí rovněž několik exponátů čerpajících z české historie a také úkázky plastik z oblasti pro tvorbu Vladimíra Groše typické - motoristické.

Další informace stejně jako fotodokumentaci prací naleznete na: http://www.majolikagros.cz

Mgr. Jiří Mitáček, Ph.D.,
Historické oddělení MZM

Zpět na hlavní stránku