Houby a ovoce v dřevěných modelech Josefa Rulíška

     Výstava Houby a ovoce v dřevěných modelech Josefa Rulíška je věnována unikátním Rulíškovým modelům z depozitáře botanického oddělení MZM. Zatímco modely hub, i když zdaleka ne všechny, jsou vyžívány při práci houbařské poradny, modely ovoce nejsou vystavovány pravidelně.
     Josef Rulíšek (1867-1944) byl vyučený řezbář ve Vídni a během svého života pracoval v Králíkách na Severní Moravě a v Brně. Měl dílnu zaměřenou na výrobu modelů podle přírody (firma "Josef Rulíšek - řezbář podle přírody"). Ve spolupráci s Františkem Skyvou, kustodem botanických sbírek Zemského muzea v Brně, vyřezal ve 20. a 30. letech minulého století pro botanické oddělení kolekci téměř 500 dřevěných modelů hub a ovoce. Všechny modely jsou vyřezány z lipového dřeva a kvalitou zpracování i věrností předlohám jsou unikátním dílem.
     Výstava je koncipována do mramorových sálů MZM a svým provedením a formou prezentace je použitelná i v jiných našich i zahraničních institucích. V prvním sále jsou centrální vitríny jsou věnovány osobě Josefa Rulíška a informacím souvisejícím s výrobou modelů, na ostatní ploše jsou vystaveny modely hub sestavené podle systematického členění. Ve druhém sále jsou prezentovány modely ovoce.

RNDr. Vladimír Antonín

Zpět na hlavní stránku