Logo MZM MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

Čipky, pletenice, ficle, grunšpic
aneb krajky v tradičním oděvu na Moravě




     V projevech naší lidové kultury představuje krajka doprovodný element. Existují regiony, kde se tradiční oděv bez ní obešel, mužský kroj např. krajku téměř nezná. Avšak krajkářství se pěstovalo a sloužilo k obživě v širokých společenských vrstvách jak ve městě, tak na venkově a výroba krajek v lidovém prostředí na mnoha místech zdomácněla a našla si svá tradiční odbytiště i jinde. Regionální typy a lokální varianty krojů a krojové součásti, u nichž hraje krajka významnou roli, mají na Moravě dostatečné zastoupení a výstava chce s nimi návštěvníky seznámit.
     Krajka se v lidovém použití podřizovala krojovému celku, často se přizpůsobovala dané potřebě barvením, škrobením, skládáním, řasením a zvýrazňovala hlavně součásti svátečního a obřadního oděvu. V krojích moravských regionů se vyskytuje především na ženských pokrývkách hlavy jako jsou šatky, čepce, šátky, dále na obojcích, rukávcích, zástěrách, na zavinovacích plachtách úvodnicích a výjimečně na mužských košilích. Ve zdejším tradičním prostředí patří k nejstarším textiliím zdobených krajkami koutnice, plachetky a pokrývky, teprve konec 18. století a celé století 19., včetně 20. tam, kde kroj dosud neodložili, přinášejí použití krajky i v lidovém oděvu. Kromě nejrozšířenější paličkované krajky se uplatňovaly i jiné, jako např. tkané, vyšívané, pletené, síťované. Na výstavě se představí paličkované krajky páskové, zvýrazňující např. konce šatek nebo kyjovské zástěry, vláčkové, lemující zejména podlužácké rukávce, zástěry a mužské košile, mnohopárové, které jsou, spolu se síťovanými krajkami, součástí úvodních plachet. Technikou síťování se také zhotovovaly valašské čepce, stejně jako pletením a doplňovaly se vyšívanou zuberskou krajkou. Málo známé kovové paličkované krajky se našívaly na hanácké živůtky.
     Množství variant prezentovaných textilií dokládá nejen bohatost a pestrost krajkářských technik a vzorů, ale též nápaditost jejich užití v lidovém prostředí. Vybrané exponáty jednotlivých, krajkami zdobených součástí tradičního oděvu, doplňují dva krojové komplety - z Hané a z Podluží. Nedílnou součástí výstavy jsou ukázky krajkářských technik, vzorníků a také pomůcek, sloužících ke zhotovení krajek.

PhDr. Lenka Nováková


Zpět na hlavní stránku