Od kosti k obrazu II.
Výstava obrazů Petra Modlitby a kreseb Kristýny Pojerové

Petr Modlitba, výtvarný autodidakt, se ve své tvorbě snaží navázat na nezapomenutelné obrazy Mistra Zdeňka Buriana, k jehož odkazu se hlásí. Zaměřuje se především na techniku olejomalby, kvaše a kresbu tužkou. Při tvorbě svých obrazových rekonstrukcí vychází ze spolupráce s odborníky v oborech paleontologie, antropologie a ostatních příbuzných vědních oborů a studia odborných pramenů.
Jedno z (poměrně netypických) děl Petra Modlitby se návštěvníkům představuje hned při vstupu do Pavilonu Anthropos. Je jím malba obklopující vchod a znázorňující umění australských domorodců, která je replikou skalního převisu objeveného a zdokumentovaného zakladatelem Anthroposu prof. Janem Jelínkem při expedici do Austrálie v roce 1969.
V současné době P. Modlitba spolupracuje s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze na sérii obrazů pro stálou expozici Chlupáčova muzea historie Země a na knize o vývoji života na Zemi.

Kristýna Pojerová, studentka atelieru skla u ak. sochaře Ronyho Plesla, ve svých velkoformátových kresbách uhlem precizně zachycuje reálný svět fosilií. Tomuto tématu se začala věnovat už na střední škole a zabývá se jím průběžně v posledních čtyřech letech.
Láká ji tajemná atmosféra muzejních depozitářů, které má možnost při vytváření svých děl poznávat, stejně jako samotné kostry živočichů (především vyhynulých), které na svých kresbách představuje jako objekty nepostrádající vnitřní dynamiku a žijící svým vlastním životem.
Kvalita její práce se projevuje především u složitějších kompozic zachycujících kosterní pozůstatky živočichů instalovaných v prosklených vitrínách zachycujících lom světelných paprsků, které tak u kresby navozují téměř abstraktní dojem.

Výstava OD KOSTI K OBRAZU II. je pokračováním stejnojmenné výstavy uspořádané v letních měsících roku 2008 v prostorách Mendelova muzea v Brně a lze na ní shlédnout - kromě již vystavovaných obrazů - plátna nová, vytvořená právě pro tuto příležitost.
K vidění zde je přes třicet obrazů Petra Modlitby (převážně olejomaleb), které doplňují malby kvašové včetně několika přípravných studií a skic a na deset velkoformátových kreseb uhlem Kristýny Pojerové, v nichž mohou návštěvníci mimo jiné poznat i kostry mamuta a jeskynního medvěda, jež tvoří část sbírek Pavilonu Anthropos.
Výstava obsahuje také ukázky zkamenělin z různých období vývoje života na Zemi.

Petr Modlitba

Zpět na hlavní stránku