foto z výstavyfoto z výstavy

O hračkách, hrách a hraní

Hračky a hry jsou neodmyslitelnou součástí života dítěte a mnohé lidi hravost neopouští po celý život. Proto je tato tématika pro většinu z nás víc než zajímavá.

Dětské muzeum Moravského zemského muzea v Brně prostřednictvím nového výstavního projektu O hračkách, hrách a hraní, který je zpřístupněn veřejnosti od 8. listopadu ve výstavních prostorách Dietrichsteinského paláce, nabízí návštěvníkům velkou kolekci hraček od historických z 19. století až po soudobou produkci vybraných českých výrobců. Hračky jsou děleny do osmi tématických celků podle svého zaměření a didaktického poslání směrem k dítěti.

V prvním sále čeká návštěvníky šest tématických celků. Kolekce plyšových, textilních a dřevěných hraček představuje hry rozvíjející cit a fantazii. Hry napodobivé zastupují hračky, které imitují činnosti dospělých, jako jsou kočárky s panenkami, nábytek, domácí i hospodářské nářadí a náčiní, dopravní prostředky atd. V oddíle her námětových a fantazijních je mimo jiné připraveno i dětské divadlo. Čtvrtým celkem jsou plechové a dřevěné mechanické hračky, které rozvíjejí motoriku a představivost. Konstruktivní hry představují různé typy stavebnic a skládaček a hry kombinační pak především stolní hry a hlavolamy. Druhý sál potěší milovníky vláčků velkou funkční vlakovou soupravou i souborem starých vláčků. K dispozici zde bude i promítání dobového snímku o hrách a hračkách i několik návodů na téměř zapomenuté dětské hry. Poslední výstavní místnost třetího poschodí je věnována ukázkám specializovaných hraček a hraček vhodných i pro handicapované děti. Zde mohou získat rodiče postižených dětí i pedagogové inspiraci i informace. Celým podlažím prolínají tématické hrací boxy, kde si děti mohou mnohé vyzkoušet a pohrát si.

Sál Dětského muzea v přízemí je věnován pohybovým hrám. V něm je připravena velká herna pro neposedné děti i hravé dospělé.

Historické hračky zapůjčila řada moravských i českých muzeí a soukromých sběratelů, soudobé hračky pro výstavní účely i hry dětí pak do výstavy věnovalo několik renomovaných tuzemských firem. Zbývající část hraček k manipulaci pak byla vyrobena nebo zakoupena speciálně pro tuto akci.

Výstava potrvá do 31. 3. 2006, je přístupná od úterý do soboty vždy od 9 do 17 hodin, školní skupiny staršího školního věku si mohou objednat výklad na tel. č. 542 214 438 nebo 542 321 205, kl. 274 a 271.

PaedDr. Zdena Poláková

foto z výstavyfoto z výstavy

Zpět na hlavní stránku