PO STOPÁCH PORTUGALSKÝCH MOŘEPLAVCŮ

Michael Teague

     Michael Teague, novinář a fotograf s britskými kořeny, se narodil v Indii. Pobýval několik let v Brazílii, Portugalsku a usadil se v USA.
     O portugalskou architekturu a historii se zajímal již od mládí. Prvotním podnětem byl studijní pobyt v Angole, kam se vydal záhy po ukončení studia na Oxfordu. Postupně procestoval téměř celý svět - ve stopách Vasca da Gamy se znovu vydal na mytickou plavbu do Indie a fotoaparátem zaznamenával stopy portugalské přítomnosti v zemích od Brazílie až po Japonsko.
     Během svého putování urazil více než 100 000 mil a s úžasem vnímal zvláštní kouzlo kostelů, pevností, hradů i prostých lidových staveb. Ve všech se zrcadlila jedna společná vlastnost - harmonické smísení kultur, téměř dokonalé snoubení evropské a africké kultury.
     Historik Michael Teague se proměnil ve fotografa a reportéra Michaela Teaguea a v objektivu svého fotoaparátu zachytil na cestách po Japonsku, Číně, Indii či Východního Timoru historicky i umělecky cenný materiál dokumentující portugalský kulturní odkaz ve světě. A nejednou se mu vybavil verš sbírky Poselství Fernanda Pessoy, v níž se básník zamýšlí nad slavnou érou námořních objevů:

"Ó mé slané moře, z jaké asi části
jsou tvou solí slzy portugalské vlasti!"

Z těchto předpokladů se na vrcholu autorovi kariéry zrodil fotografický cyklus "In the wake of the Portuguese Navigators".

Zpět na hlavní stránku