Logo MZM MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

Rozumíme zvířatům?

       Proč rozumět zvířatům? Mnoho dětí, ale i dospělých, chová doma nějakého "domácího mazlíčka", ti z venkova znají drobná hospodářská zvířata, která zde bývají chována. Ale vědí, jak o zvířata správně pečovat? Vědí, jaké potřebují podmínky, aby se cítila dobře a přirozeně? Rozumějí, co jim jejich "mazlíčci" chtějí sdělit? Poznají, kdy jejich pes si vesele hraje a kdy je naopak ochoten i zaútočit? Vědí alespoň jejich rodiče, že labuť v efektní pozici s načechranými křídly a zakloněným krkem je sice krásná ale nebezpečná a že tímto postojem dává najevo hrozbu?
       Výstava je věnována právě této problematice: jak se zvířata chovají, jak spolu vzájemně komunikují, jakými způsoby se starají o přežití jedince i vlastního druhu, jak si vybírají partnera a jak se starají o mláďata.
       Návštěvníci se také dozvědí, jak mnoho máme my, lidé, se zvířaty podobného. Řeč těla, která bývá v současné době využívána (nebo zneužívána?) psychology při pohovorech se žadateli o zaměstnání, reakce očních zorniček, ale i chování při namlouvání vyhlédnutého partnera - to je jen několik málo příkladů chování, jehož analogie najdeme ve zvířecí říši. Dokonce i úsměv, který je mnohdy uváděn jako typicky lidské specifikum, máme společný s našimi nejbližšími zvířecími příbuznými - lidoopy. Vizuální komunikace je jedním z nejdůležitějších způsobů předávání informací v živočišné říši. O důležitosti zraku při orientaci nikdo nepochybuje. Přesto jistě bude jistě pro návštěvníky zajímavým zážitkem, vyzkoušet si orientaci bez použití tohoto smyslu v "černém pavilonu" který Dětské muzeum připravilo.
       Na výstavě, jejíž scénář zpracovala RNDr. Klára Tichá z Muzea Vysočiny v Jihlavě, je možno si některé aspekty zvířecího chování ověřit pozorováním živých "exponátů", návštěvníci si mohou vyzkoušet komunikaci pomocí grafických symbolů používaných při výzkumu primátů nebo najít cestu z bludiště, používaného při pokusech s drobnými hlodavci. Kolektiv lektorek Dětského muzea obohatil výstavu o řadu dalších interaktivních prvků, kvízů a her, na kterých si mohou mladí návštěvníci ověřit, co vlastně všechno o životě a chování zvířat vědí. Dětské muzeum obohatilo výstavu rovněž speciálně připravenými dermoplastickými preparáty nejznámějších zvířat a ptáků, které si nevidomí mohou prohlédnout i rukama.

PhDr. Eva Jelínková


Zpět na hlavní stránku