Logo MZM MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

TŘI SEVERY

        Finské Laponsko zaujímá jednu třetinu celkové rozlohy Finska. Leží prakticky celé na sever od polárního kruhu. Na tomto velkém území žije jen 20 000 obyvatel, z nichž je 4 000 Laponců, kteří se sami nazývají Saamové. Hlavní město Rovaniemi leží přímo na polárním kruhu.
        Výstava Tři severy v Etnografickém ústavu Moravského muzea představí fotografie pěti autorů, kteří zobrazili sever Finska jako jedinečnou geografickou oblast, a to každý vlastním osobitým pohledem, v němž se promítá vztah k lidem a přírodě. Některé fotografie přibližují život obyvatelů severských končin, jiné se zaměřují na liduprázdnou přírodu. Sever pro všechny znamenal odstup od prostředí jim vlastního, od jihu Finska.
        Sever lidí zachytil na svých fotografiích z let 1910-1939 Samuli Paulaharju (1875-1944). Vyhledával společnost rybářů, saamských pastevců sobů, obyvatelů skromných příbytků s četnými dětmi, nechal se okouzlit lidmi a jejich vyprávěním. Přitahovala ho drsnost každodenního života i mýtické příběhy z dávných dob. Fotografie publikoval v několika knihách.
        Sever antropologův - tak je nazvána kolekce fotografií antropologa a muzikologa Erkki Ala-Köniho (1911-1996), který počátkem šedesátých let 20. století ve dvou expedicích zapisoval a nahrával u obyvatelů severu (v oblasti Inari a Enontekio) ústní tradice, zejména zpěvy koltských Saamů zvané joiku. Zachytil přírodu, měnící se životní prostředí a důsledky těchto proměn na tradiční život lidí.
        Sever poutníkův - fotografie Raima O. Koja (1939) zachycují horskou krajinu Ylätunturi v Enontekio. Autor cestoval sám a na svých snímcích zobrazil Sever jako kraj bez lidí. Jeho cesta byla cestou osamělého poutníka krajinou a nekonečným prostorem. Své zážitky a dojmy, vyjádřené ve fotografiích a textech, vložil do několika cestopisů a knižních průvodců. Na jeho fotografické publikace pak navázali Eero Rasi (1951) a Hannu Sinisalo (1952). I oni se vydávali se na pěší túry do horských oblastí Ylätunturi a zachytili ve svých snímcích opuštěnost kamenité vrchoviny.


PhDr. Hana Dvořáková


Zpět na hlavní stránku