Logo MZM MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA

Památník Leoše Janáčka Expozice Život a dílo Leoše Janáčka je umístěna u někdejší varhanické školy v zahradním domku, kde žil Leoš Janáček v letech 1910 až 1928. Zahrnuje původní Janáčkovu pracovnu s klavírem, v další části domku je moderní expozice, která podává základní textové a obrazové informace o životě skladatele a připomíná jeho nejznámější díla. Je zde i možnost poslechu hudebních ukázek a zhlédnutí videodokumentů. 13. července 1881 se Leoš Janáček oženil se Zdeňkou Schulzovou, dcerou ředitele učitelského ústavu. Mladí manželé bydleli zprvu v Měšťanské (nynější Křížové) ulici na Starém Brně; po narození dcery Olgy 15. srpna 1882 bydleli na Klášterním (nynějším Mendlově) náměstí č. 2. Tam vznikala Janáčkova první opera Šárka i Počátek románu, kantáta Amarus a sbory, inspirované básněmi Petra Bezruče. Zde se narodil i zemřel Janáčkův syn Vladimír (1888-1890), zde dokončoval skladatel svou "Pastorkyni", když umírala v roce 1903 jeho milovaná dcera Olga. Když v roce 1908 získal Janáček pro varhanickou školu budovu na Giskrově (nynější Kounicově) ulici, napadlo ho, že místo nepotřebných koníren, stojících v zahradě budovy, by bylo možno postavit domek pro ředitele varhanické školy; v nájemném, které by ředitel platil, se měly splácet náklady na postavení domku. Stavba, k níž brzy získal svolení, byla realizována podle návrhu stavitele Aloise Horáka a 2. července 1910 se Janáčkovi stěhovali. ...viz celý článek

[Leoš Janáček: V životě a v práci]

[Oddělení dějin hudby]

Adresa:
Smetanova 14, Brno,
telefon: 515 919 808
Otevírací doba, vstupné
Objekt na mapě

staň se fanouškem Památníku Leoše Janáčka

Kam jedeš? Po stopách slavných Brnem (program pro celou rodinu)

VÝSTAVY

O'Hara: Záznamy
Morgan O´Hara patří již po desetiletí k nepřehlédnutelným výtvarným umělcům Spojených států amerických a dnes je zastoupena v předních světových galeriích. Svým přístupem "záznamů" reality a její interpretace se staví po bok např. naší Olgy Králíkové a jejího výtvarného záznamu ptactva, ale i Leoše Janáčka s notovým zápisem lidské mluvy. Morgan O'Hara totiž zaznamenává kresbou pohyb lidí.
Její záznamy mají široký záběr, např. od záznamu porodu, přes řemeslné práce, přednášející osobnosti až po tanec a divadlo. Na výstavě v Památníku Leoše Janáčka, kde si připomeneme sedmdesáté narozeniny této umělkyně, budou prezentovány záznamy spojené se světem hudby a hudebního divadla. Na výstavě můžeme spatřit např. záznam provedení Její pastorkyně v Metropolitní opeře v New Yorku v roce 1998.
Od 20. října 2011 do 10. prosince 2011

STÁLÁ EXPOZICE

Nově otevřený Janáčkův domek se po rekonstrukci vrací k původní dispozici vnitřního prostoru. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.
(fotografie ze slavnostního otevření 14. ledna 2004)

Program pro školy: Říkadla

Poslední změna:

NAVRCHOLU.cz

Valid HTML 4.01 Transitional